Polregio Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Kujawsko-Pomorskie z nowymi ezt od PESA Bydgoszcz

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego odebrał dziś od PESA Bydgoszcz nowe elektryczne zespoły trakcyjne. Uroczystość przekazania składów odbyła się na Dworcu Toruń Główny. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że region wymieni pociągi spalinowe na te zasilane energią wodorową.

Nowy pociąg od PESA Bydgoszcz dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. (fot. Szymon Żdziebło)
Nowy pociąg od PESA Bydgoszcz dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. (fot. Szymon Żdziebło)

– Konsekwentnie unowocześniamy tabor kolejowy, obecny zakup to etap na drodze do tego, żeby wszystkie pociągi na torach w naszym regionie utrzymane były w takim standardzie, jak te, które właśnie zakupiliśmy, zarówno na trasach zelektryfikowanych, jak i niezelektryfikowanych. A jeśli o tych ostatnich mowa: w najbliższym czasie rozpoczniemy przygotowania do wymiany wszystkich pociągów spalinowych na składy zasilane energią wodorową. Będzie to prawdziwa rewolucja. Cieszę się, że współpracujemy w tym zakresie z Pesą, która jest polskim liderem w dziedzinie tej technologii. Wiele wskazuje na to, że będziemy pierwszym województwem, które wprowadzi skład zasilany wodorem do obsługi regularnych połączeń – mówił dziś na dworcu Toruniu marszałek Piotr Całbecki.

 

W uroczystości udział wziął m.in. Prezes PESA Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski.

Pesa, poprzez dostawy taboru, od lat uczestniczy w rozwoju kolei na Kujawach i Pomorzu. Dzięki długofalowej strategii samorządu województwa realizowane są inwestycje w infrastrukturę i nowy tabor, a mieszkańcy naszego regionu podróżują nowoczesnymi pociągami. Spółka dynamicznie się rozwija, stawia  na innowacyjne, przyjazne środowisku pojazdy, zmienia się, by spełniać oczekiwania naszych klientów i pasażerów. Zapewniam pana marszałka, że województwo kujawsko-pomorskie może na nas liczyć – powiedział podczas uroczystości przekazania nowych pojazdów Elf 2 prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

 

Ezt najnowszej generacji

Pojazdy te należą do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych zaprojektowanej przez PESA Bydgoszcz SA.  Te czteroczłonowe, przeznaczone do ruchu aglomeracyjnego i regionalnego, poruszające się z prędkością do 160 km/h, mogą jednocześnie przewieźć 439 pasażerów, w tym 151 na miejscach siedzących.

Wysoki komfort i bezpieczeństwo pasażerów zapewnią m.in. klimatyzacja, WiFi, gniazda do ładowania urządzeń mobilnych, miejsca do przewozu rowerów, 2 miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych, toaleta dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, a także defibrylatory.

Obsługa pojazdów będzie miała do dyspozycji wydzieloną, dedykowaną przestrzeń z siedzącym miejscem pracy i dostępem do systemów monitoringu oraz nowoczesnych systemów sterowania oświetleniem i klimatyzacją.

– Elfy2 dla kujawsko – pomorskiego  to komfortowe, bezpieczne i przyjazne środowisku elektryczne zespoły trakcyjne przeznaczone do ruchu aglomeracyjnego i regionalnego. Ich wnętrze przystosowaliśmy do konkretnych oczekiwań klienta i jestem przekonany, że zarówno pasażerowie, jak i obsługa pojazdów będą z nich zadowoleni – dodał Czesław Zych, Szef Sprzedaży Rynku Kolejowego Pesa.

 

Dodaj komentarz