Tramwaje

Lajkoniki wyjechały na krakowskie tory

Z powodu koronawirusa pierwszy raz od 73 lat nie odbędzie się w Krakowie pochód Lajkonika. To ogromna wyrwa w kulturalnym i społecznym życiu byłej stolicy naszego kraju. Rekompensatą może być jednak wyjazd tramwaju, który nosi nazwę Lajkonik.

Fot. MPK Kraków

W tym roku jednak z powodu obostrzeń związanych z pandemią po raz pierwszy od 1947 r. pochód Lajkonika nie może odbyć się na ulicach miasta. Krakowskie MPK ma jednak nadzieję, że powetuje mieszkańcom Grodu Kraka jego brak. Na tory wyjedzie bowiem tramwaj o wdzięcznej nazwie Lajkonik

18  czerwca,  zatem w dniu  kiedy planowano tradycyjny pochód, na dwóch  liniach  regularnych  zaczną kursować i wozić pasażerów nowoczesne tramwaje. Pojazd z numerem RY825 będzie  kursował  na  linii  nr  52. Łączy ona Osiedle Piastów z pętlą Czerwone Maki P+R. Lajkonik zastąpi tutaj wysłużony i wysokopodłogowy pociąg złożony z wagonów E1 i C3. Drugi z pojazdów (numer RY826) wyruszy na trasę linii nr 3 (Nowy Bieżanów P+R –Krowodrza Górka). Będzie zmiennikiem mniej pojemnego tramwaj NGT6. Taka decyzja jest reakcją na apele mieszkańców Nowego Bieżanowa, którzy prosili o pojemniejsze wagony na tej linii.

W Krakowie podkreślają, że Lajonik, który będzie kursował na linii nr 52, jako pierwszy w Polsce jest tramwajem wyposażonym w innowacyjny system, umożliwiający jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej. MPK zaznacza również, że te dwa pojazdy to pierwsze z 50 nowych tramwajów.  Trzeci wagon z tej dostawy jest w Krakowie i przechodzi odbiory, a czwarty wagon jest przygotowywany do transportu do Krakowa.