Inwestycje Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Lepszy dostęp do kolei na linii Łódź – Opoczno

PKP Polskie Linie Kolejowe poprawią podróże na linii Łódź – Opoczno. Między Tomaszowem Mazowieckim a Opocznem ruszyła budowa nowego przystanku – Tomaszówek (nazwa robocza). Inwestycja kosztuje 2,8 mln zł.

Budowa przystanku Tomaszówek (Fot. Mieczysław Dereziński / PKP PLK)
Budowa przystanku Tomaszówek (Fot. Mieczysław Dereziński / PKP PLK)

Inwestycja na linii ŁódźOpoczno, między stacją Bratków a przystankiem Szadkowice zaczęła się od wzmocnienia gruntu pod budowę nowego peronu i przylegającego toru. Wykonawca prac zdemontował szyny i podkłady na długości ponad 200 metrów. Przygotowuje on obecnie teren pod budowę fundamentów nowego peronu. Równocześnie też gromadzi niezbędne materiały.

Peron powstanie w pobliżu skrzyżowania torów z drogą gminną Tomaszówek – Bratków. Inwestycja zwiększy dostęp do kolei, a także zapewni lepsze warunki podróży w powiecie opoczyńskim – szczególnie w miejscowościach Tomaszówek i Bratków.

O inwestycji

W ramach zadania, wykonawca zbuduje 200-metrowy peron o wysokości 0,76 m. Zapewni on wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Obiekt zyska nowe ławki i wiaty, a także oświetlenie LED. Będą tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Inwestor dostosuje peron do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Inwestycja obejmuje również wymianę torów w rejonie przystanku oraz remont nawierzchni asfaltowej na przejeździe kolejowo-drogowym.

Zmiany w komunikacji na odcinku Tomaszów Maz. – Końskie

Budowa przystanku oraz realizowane w ramach oddzielnego zadania prace na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Końskie związane wymianą podkładów oraz oczyszczaniem tłucznia zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy. Od 16 lipca do 6 sierpnia za wszystkie pociągi pomiędzy Tomaszowem a Opocznem kursują autobusy zastępcze. Informacje są dostępne na portalpasazera.pl.

PKP PLK zrealizuje Inwestycję w Tomaszówku w formule „projektuj i buduj”. Wartość prac to ok. 2,8 mln zł. Planowane zakończenie prac nastąpi do końca 2022 r.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu, a także

wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m. in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177, a także modernizację 178 przystanków.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim projekt przystankowy obejmuje oprócz przystanku Tomaszówek przystanki: Jedlicze k. Zgierza, Zgierz Rudunki, Stare Grudze, Izabelów, Łódź Zarzew, a także 3 przystanki Żakowice Południowe, Głowno Północne i Zaosie, które na początku lipca zostały przesunięte z listy rezerwowej na podstawową.

Dodaj komentarz