global Wydarzenia

Linia Tavan Tolgoi – Gashuun Sukhait w Mongolii otwarta

Prezydent Mongolii Ukhnaagiin Khürelsükh dokonał uroczystego otwarcia linii kolejowej Tavan Tolgoi – Gashuun Sukhait. Trasa wiedzie z pustyni Gobi do portu śródlądowego w pobliżu chińskiej granicy.

Pierwszy pociąg towarowy wyjechał z Tavan Tolgoi w piątek 9 września. Trasę pokonał po torach o szerokości 1520 mm. Linię zaprojektowała państwowa firma Tavantolgoi Tumurzam Co, zbudowała zaś Bodi International.

Docelowo pociągu kursujące po linii przewieźć mają 50 mln ton węgla rocznie. To trzy razy więcej niż obecnie – kruszec jest bowiem transportowany ciężarówkami. Zmniejszy się również koszt transportu – nawet czterokrotnie.

Nowa linia kolejowa jako pierwsza w kraju jest wyposażona w szyny spawane w sposób ciągły, co pozwala na maksymalny nacisk osi 25 ton. Każdy kursujący po trasie skład będzie miał dwie lokomotywy i 100 wagonów. Łączna długość jednego pociągu wyniesie 1446 m.

Do obsługi przewozów zadysponowane zostaną nowe lokomotywy spalinowe EMD SD70ACeLW. W 2021 r. firma Bodi International przyznała Progress Rail kontrakt na dostawę 16 takich pojazdów.

Wagony dostarczy firma rosyjska – United Wagon Co. Docelowo do kraju trafi 810 wagonów o nacisku na oś 25 ton. Pierwsze 100 wagonów dotarło do Mongolii przed oficjalnym otwarciem nowej linii. Pozostałe firma dostarczy do marca 2023 r.

Dodaj komentarz