Tabor

Łódzki KMST chce wyremontować tramwaj 5N nr 4092. Organizuje zbiórkę

Fot. ilustracyjne / MZK Łódź

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi prowadzi zbiórkę pieniędzy na przywrócenie do ruchu muzealnego tramwaju typu 5N nr 4092 z roku 1961. – Dzięki waszemu wsparciu pojazd ten może odzyskać dawny blask i jako eksponat w Zajezdni Muzealnej Brus znów cieszyć oczy i zmysły pasażerów – piszą inicjatorzy akcji.

Tramwaj 5N nr 4092 na torowiskach pokonał miliony kilometrów i przewiózł setki tysięcy osób. Wagon powstał w 1961 r. Pierwsze jazdy wykonywał w Bielsku-Białej, jest więc jedną z ostatnich pamiątek po bielskich tramwajach. Linia, po której kursował, już nie istnieje.

Do Łodzi tramwaj trafił pół wieku temu. Został poddany modernizacji – przebudowano go na jednokierunkowy, założono mu automatyczne drzwi i dodatkowe hamulce. Przemierzał łódzkie ulice w czasach największej świetności komunikacji miejskiej.

Ostatnie lata eksploatacji spędził na Brusie. Z eksploatacji wycofany został pod koniec 1991 r. W pojeździe po dziś dzień zachowało się wiele oryginalnych elementów.

W 2006 roku przywrócono mu stare kremowo-czerwone barwy. W takich kolorach przejechał w paradzie z okazji 25-lecia KMST. Następnie członkowie Stowarzyszenia rozpoczęli jego kapitalny remont.

Co udało się do tej pory wykonać? Przede wszystkim odnowić stolarkę, wymienić część elementów konstrukcyjnych i uzupełnić praktycznie niedostępne detale.

Obecnie trwają prace nad przywróceniem pojazdu do ruchu.

– Chcemy, żeby uświetnił obchody 110-lecia Zajezdni Brus, które przypadają na 2020 rok – mówią członkowie Stowarzyszenia. – Niestety, wciąż czekają nas wysoko specjalistyczne prace, które częściowo musimy zlecić na zewnątrz. Koszt dokończenia remontu znacznie przekracza możliwości finansowe Klubu.

 

Dlatego na portalu zrzutka.pl zainicjowano zbiórkę pieniędzy m.in. na:

  • naprawę instalacji elektrycznej
  • prace spawalnicze
  • lakierowanie natryskowe nadwozia
  • prace stolarskie
  • uzupełnienie brakujących elementów nastawnika

Dalsze prace renowacyjne pochłonąć mogą nawet 50 tys. Zł. Tylko dzięki zaangażowaniu miłośników tramwajów mogą dobrnąć do końca.

 

O KMST:

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi istnieje od 1981 r. Skupia około stu hobbystów aktywnie działających na rzecz ratowania komunikacyjnego dziedzictwa regionu. Stowarzyszenie organizuje różne wycieczki tematyczne i prelekcje poświęcone komunikacji miejskiej. Z inicjatywy członków Klubu od 2003 r. w wakacyjne niedziele uruchamiana jest Tramwajowa Linia Turystyczna, obsługiwana zabytkowym składem 5N+5ND z lat 1960-1961.

Od 2013 r. Klub społecznie opiekuje się kompleksem Zajezdni Muzealnej Brus. W historycznym otoczeniu członkowie KMST zgromadzili ponad 40 autobusów i tramwajów oraz liczne pamiątki, które regularnie udostępniane są zwiedzającym.

W 2019 r. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zyskał status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu na Stowarzyszenie można przekazać 1% podatku

Link do zrzutki TUTAJ.

Dodaj komentarz