Tabor

Łódzki KMST chce wyremontować tramwaj 5N nr 4092. Organizuje zbiórkę

Fot. ilustracyjne / MZK Łódź

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi prowadzi zbiórkę pieniędzy na przywrócenie do ruchu muzealnego tramwaju typu 5N nr 4092 z roku 1961. – Dzięki waszemu wsparciu pojazd ten może odzyskać dawny blask i jako eksponat w Zajezdni Muzealnej Brus znów cieszyć oczy i zmysły pasażerów – piszą inicjatorzy akcji.

Tramwaj 5N nr 4092 na torowiskach pokonał miliony kilometrów i przewiózł setki tysięcy osób. Wagon powstał w 1961 r. Pierwsze jazdy wykonywał w Bielsku-Białej, jest więc jedną z ostatnich pamiątek po bielskich tramwajach. Linia, po której kursował, już nie istnieje.

Do Łodzi tramwaj trafił pół wieku temu. Został poddany modernizacji – przebudowano go na jednokierunkowy, założono mu automatyczne drzwi i dodatkowe hamulce. Przemierzał łódzkie ulice w czasach największej świetności komunikacji miejskiej.

Ostatnie lata eksploatacji spędził na Brusie. Z eksploatacji wycofany został pod koniec 1991 r. W pojeździe po dziś dzień zachowało się wiele oryginalnych elementów.

W 2006 roku przywrócono mu stare kremowo-czerwone barwy. W takich kolorach przejechał w paradzie z okazji 25-lecia KMST. Następnie członkowie Stowarzyszenia rozpoczęli jego kapitalny remont.

Czytaj dalej >