global Inwestycje Wydarzenia

Los Angeles – otwarcie nowej linii metra

W południowej części Los Angeles doszło na początku października do oficjalnego otwarcia najnowszej linii metra. Wartość całego projektu wyceniona została na 2,1 miliarda dolarów, co stawia go w czołówce tego rodzaju inwestycji w sektorze transportowym.

Fot. Metro Los Angeles
Fot. Metro Los Angeles

Wielka inwestycja o dużej wartości dla społeczeństwa

Linia Metro K (wcześniej określana jako projekt Crenshaw/LAX) zbudowana została na podstawie siedmiu nowych stacji. Przystanki, z których korzystają od 7 października tego roku pasażerowie zostały zlokalizowane następująco:

  • Crenshaw,
  • Leimert Park,
  • Hyde Park,
  • Fairview Heights,
  • Inglewood,

Dodatkowo w roku 2023 uruchomiony zostanie przystanek Aviation/Century. Rok później także stacja LAX/Metro Transit Center zostanie włączona do nowej linii Metro K. Razem, po zakończeniu wszystkich prac, działać będzie dziewięć przystanków pasażerskich.

Wartość projektu przekroczyła dwa miliardy dolarów. W sporej części środki pozyskane zostały z podatków lokalnych, na rzecz projektu udzielona została również pożyczka federalna. Zadbano także o to, by w realizacji inwestycji uczestniczyły małe przedsiębiorstwa i społeczność lokalna. Takie podejście do zaangażowania mieszkańców w rozwój metra zapewniło również poprawę sytuacji ekonomicznej i pracowniczej. Ta okolica Kalifornii od lat boryka się z problemem braku zatrudnienia czy ograniczonych możliwości rozwoju gospodarczego.