global Inwestycje Wydarzenia

Los Angeles – otwarcie nowej linii metra

W południowej części Los Angeles doszło na początku października do oficjalnego otwarcia najnowszej linii metra. Wartość całego projektu wyceniona została na 2,1 miliarda dolarów, co stawia go w czołówce tego rodzaju inwestycji w sektorze transportowym.

Fot. Metro Los Angeles
Fot. Metro Los Angeles

Wielka inwestycja o dużej wartości dla społeczeństwa

Linia Metro K (wcześniej określana jako projekt Crenshaw/LAX) zbudowana została na podstawie siedmiu nowych stacji. Przystanki, z których korzystają od 7 października tego roku pasażerowie zostały zlokalizowane następująco:

  • Crenshaw,
  • Leimert Park,
  • Hyde Park,
  • Fairview Heights,
  • Inglewood,

Dodatkowo w roku 2023 uruchomiony zostanie przystanek Aviation/Century. Rok później także stacja LAX/Metro Transit Center zostanie włączona do nowej linii Metro K. Razem, po zakończeniu wszystkich prac, działać będzie dziewięć przystanków pasażerskich.

Wartość projektu przekroczyła dwa miliardy dolarów. W sporej części środki pozyskane zostały z podatków lokalnych, na rzecz projektu udzielona została również pożyczka federalna. Zadbano także o to, by w realizacji inwestycji uczestniczyły małe przedsiębiorstwa i społeczność lokalna. Takie podejście do zaangażowania mieszkańców w rozwój metra zapewniło również poprawę sytuacji ekonomicznej i pracowniczej. Ta okolica Kalifornii od lat boryka się z problemem braku zatrudnienia czy ograniczonych możliwości rozwoju gospodarczego.

 

Dlaczego linia K jest tak ważna?

Metro w południowym Los Angeles stanowi niezawodny środek komunikacji dla pasażerów mieszkających pomiędzy Crenshaw Corridor i Inglewood. Dotychczas obszar ten był mocno odseparowany od masowej komunikacji. Po wielu latach oczekiwania na rozbudowę sieci kolei podziemnej doszło do uruchomienia trasy, dzięki której społeczność zamieszkująca te tereny zyska dużo nowych możliwości. Zwraca się uwagę głównie na fakt zapewnienia dostępu wymienionych dzielnic do miejsc pracy, szkół oraz podobnych obiektów niezbędnych do codziennego funkcjonowania i rozwoju lokalnej społeczności.

Operator zapewnia pasażerom dostęp do kilku różnych wariantów biletów – zarówno takich za pojedynczy przejazd, jak i ważnych przez dzień od pierwszego użycia lub terminowych (7 dni oraz 30 dni). Ogromnym ułatwieniem dla korzystających z tego środka transportu osób jest też wygodna aplikacja na smartfony. „Transit App”, dostępna na IOS i Androida pokazuje, jaka trasa będzie najwygodniejsza i najszybsza, bez względu na to, czy użytkownik jest mieszkańcem korzystającym z metra regularnie, czy też odwiedza Los Angeles po raz pierwszy.

Dodaj komentarz