global Pasażer

LTG Link połączy Wilno z Rygą

Litewski państwowy przewoźnik kolejowy LTG Link połączy Wilno z Rygą. Otwarcie nowego połączenia możliwe jest dzięki porozumieniu ministrów transportu i premierów trzech krajów bałtyckich. Zgodnie z planem, pierwszy pociąg wyjechać ma 27 grudnia.

LTG Link połączy Wilno z Rygą.
LTG Link połączy Wilno z Rygą.

Międzynarodowy pociąg z Wilna do Rygi kursować będzie przez miasta: Koszedary, Szawle, Janiszki i Jełgawa. LTG Link podpisał już umowę z łotewskim zarządcą infrastruktury kolejowej.

Pociąg pasażerski, który połączy stolice Litwy i Łotwy, to efekt porozumienia osiągniętego w tym roku przez ministrów transportu i premierów krajów bałtyckich. Mamy nadzieję, że w przyszłości trasa zostanie wzbogacona o połączenie z Tallinem, a po wybudowaniu Rail Baltica będziemy mogli jeszcze szybciej i wygodniej podróżować do naszych sąsiadów – mówi wiceminister transportu Loreta Maskaliovienė.

 

LTG Link chce wypracować rozwiązania promujące zrównoważoną mobilność, w tym połączenie kolejowe między stolicami Litwy i Łotwy, o czym mówi Gediminas Šečkus, pełniący funkcję szefa LTG Link.

– Dzięki „ LTG Link ”, który łączy Wilno z Warszawą, pasażerowie już od pierwszej stacji w Rydze będą mogli dotrzeć pociągiem do europejskich miast – mówi Gediminas Šečkus.

 

Utworzone połączenie zapewni komfortową podróż bez przesiadek. Pociąg zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z założeniem czas przejazdu będzie porównywalny z czasem podróży samochodem.

Obecnie spółka kontynuuje prace niezbędne do uruchomienia nowej trasy. „LTG Link” wystąpił do właściwych instytucji łotewskich i europejskich o niezbędne zezwolenia na prowadzenie tras międzynarodowych na terytorium Łotwy.

Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów, zostanie potwierdzony dokładny termin uruchomienia pierwszego międzynarodowego pociągu do Rygi.

Spółka pozyskała już do swojego zespołu nowych maszynistów, którzy biegle władają językiem łotewskim i mają uprawnienia do prowadzenia pociągów na terenie sąsiedniego kraju.

Dodaj komentarz