Pasażer

Marcowa korekta jazdy w ŁKA. Co się zmieni?

Fot. ŁKA / FB

Od najbliższej niedzieli – 15 marca – obowiązywać zacznie nowy rozkład jazdy pociągów. Korekta uwzględnia m.in. ograniczenia komunikacyjne. Jak od drugiej połowy marca kursować będą pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej?

Zmiany, które wprowadzi ŁKA podyktowane będą głównie pracami modernizacyjnymi w Łódzkim Węźle Kolejowym, na liniach nr 14, 15 i 16 oraz na Stacji Zgierz, Kutno i Łowicz.

Pomiędzy Łodzią a Warszawą w dalszym ciągu szybką podróż zapewni 9 par pociągów ŁKA Sprinter. Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej oferty przewoźnika – biletu na przejazd tam i z powrotem za 45 zł. Obowiązywać on będzie przez dwa dni – od soboty do niedzieli.

W związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez Zarządcę Infrastruktury na terenie aglomeracji łódzkiej, do dnia 12 grudnia 2020 roku obowiązuje wzajemnie honorowanie biletów ŁKA i PKP Intercity w pociągach kursujących na wybranych odcinkach linii ograniczonych stacjami Pabianice, Zgierz, Łódź Widzew.

Pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej,  podróżujący do Tomaszowa Mazowieckiego, mają możliwość skorzystania ze specjalnej oferty, umożliwiającej dalszą podróż pojazdami komunikacji miejskiej za darmo.  Ponadto, posiadacze Tomaszowskiej Karty Mieszkańca, mogą podróżować po województwie łódzkim pociągami ŁKA, o około 30 % taniej.

Najważniejsze zmiany i utrudnienia:

Linia kutnowska i obwodowa

Ze względu na zamknięcie toru nr 2 na odcinku Zgierz – Łódź Kaliska, wystąpią znaczne ograniczenia przepustowości linii nr 15 na ww. odcinku, czego skutkiem będzie uruchomienie mniejszej liczby pociągów.

Ze względu na różne fazy prowadzonych robót, pociągi na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz będą kursowały w następujących terminach:

  • 15 marca- 17 kwietnia,
  • 18 – 28 kwietnia,
  • 29 kwietnia -15 maja,
  • 16 – 28 maja,
  • 29 maja -13 czerwca.

Dodatkowo, wybrane pociągi w terminie od 4 do 15 maja pojadą z pominięciem stacji Łódź Dąbrowa przez Łódź Olechów Wiadukt, Łódź Olechów Zachód i Łódź Olechów Wschód.

Kontynuacja prac modernizacyjnych na stacji Kutno oraz Łęczyca (dostępne dwie lub jedna krawędź peronowa) spowoduje konieczność uruchomienia Zastępczej Komunikacji Autobusowej za wszystkie pociągi na odcinku Witonia – Kutno – Witonia oraz za wybrane pociągi na odcinku Ozorków – Kutno – Ozorków.

Linia sieradzka

Kontynuowane będą prace modernizacyjne na linii sieradzkiej. W związku z tym za wybrane połączenia do Łasku uruchomiona zostanie ZKA oraz dodatkowe szybkie połączenia ZKA, które na odcinku Łódź Kaliska – Łask pojadą bez postojów. W całej relacji z Łodzi do Sieradza i z powrotem pojedzie 10 pociągów.

Ze względu na lokalizację prac remontowych, dla poszczególnych połączeń,  będą obowiązywały dwa warianty ZRJ do 30 kwietnia i od 1 maja 2020 r.

Uruchomione zostanie nowe codzienne połączenie z Sieradza do Łodzi po godzinie 22:00.

Linia łowicka

Kontynuacja modernizacji stacji Łowicz Główny spowoduje zmiany godzin odjazdów
i przyjazdów pociągów.

Na odcinku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny za wszystkie pociągi pojadą autobusy zastępcze, co umożliwi Zarządcy Infrastruktury sprawne prowadzenie planowych i awaryjnych prac modernizacyjnych na tym odcinku oraz sprawne prowadzenie ruchu pozostałych pociągów przez stację Łowicz Główny.

W dniach od 16 do 28 maja, ze względu na trwające prace modernizacyjne na kilku odcinkach szlaku pomiędzy Łodzią a Łowiczem oraz na stacjach Łódź Żabieniec i Zgierz, za wszystkie pociągi na odcinku Zgierz – Łowicz Główny zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Linia Skierniewice – Łowicz – Kutno

Ze względu na prowadzoną modernizację na odcinku Bełchów – Łowicz oraz całkowitą przebudowę linii na wjeździe do stacji Łowicz Główny wszystkie pociągi kursujące w relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Skierniewice zostaną zastąpione Zastępczą Komunikacją Autobusową. Dodatkowo za dwie pary pociągów na odcinku Żychlin – Kutno – Żychlin również pojadą autobusy.

Aby zminimalizować utrudnienia, godziny kursowania autobusów zostały ustalone
z uwzględnieniem wniosków podróżnych. ZKA uwzględnia dodatkowe postoje
w Sierakowicach k/Skierniewic i Mokrej.

Pilotażowo, ze względu na dłuższy czas przejazdu autobusów na odcinku Skierniewice – Łowicz, za poszczególne odwołane pociągi pojadą po dwa autobusy w odstępie około 30 – 40 minut, aby zapewnić dojazd i powrót ze Skierniewic i Łowicza na pełne godziny.

Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz

Od dnia 18 do 29 kwietnia, ze względu na trwającą modernizację stacji Zgierz, wszystkie pociągi na odcinku Łódź Arturówek – Zgierz – Łódź Arturówek zostaną zastąpione autobusami.

Kontynuacja remontu na linii nr 15 ze Zgierza do Łodzi Kaliskiej spowoduje skierowanie wybranych pociągów z linii kutnowskiej i łowickiej przez Łódź Stoki do Łodzi Widzewa (na odcinku Zgierz – Łódź Kaliska pojadą autobusy). Jeden z pociągów z Kutna pojedzie od Zgierza do Łodzi Kaliskiej przez Łódź Stoki, Łódź Widzew, Łódź Chojny.

Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice

Liczba połączeń zostanie utrzymana na obecnym poziomie tj. 39 pociągów.
W weekendy dodatkowo będzie kursować 18 pociągów ŁKA Sprinter z Łodzi przez Skierniewice do i z Warszawy. 

Odjazdy zostały wyznaczone co godzinę, natomiast w porannym i popołudniowym szczycie przewozowym co pół godziny. Ze względu na zmiany w kursowaniu innych pociągów po godzinie 16:00, pojedzie dodatkowy skład z Łodzi do Skierniewic o godzinie 16:15.

Nowa linia Łódź Chojny – Łódź Fabryczna przez Łódź Olechów, Łódź Widzew 

Obsługę linii zapewni 10 pociągów kursujących przez stacje Łódź Olechów Wiadukt, Łódź Olechów Zachód i Łódź Olechów Wschód. Jeden z wieczornych pociągów pojedzie bezpośrednio ze Zgierza przez Łódź Kaliską i Łódź Chojny. Dodatkowo, przez ww. stacje na Olechowie pojadą 4 pociągi spółki Przewozy Regionalne.

Połączenia zostały zaplanowane w taki sposób, aby umożliwić dowóz i odwóz pracowników zatrudnionych w zakładach na terenie ŁSSE, zlokalizowanych na Olechowie, na pierwszą, drugą i trzecią zmianę (godz. 6:00,14:00 i 22:00) Składy będą skomunikowane na stacjach Łódź Chojny i Łódź Widzew z pociągami do Zgierza, Łowcza, Kutna i Koluszek.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki

Ze względu na zmiany spowodowane planowanymi pracami modernizacyjnymi oraz zmianą układu połączeń innych przewoźników, wybrane pociągi kursujące dotychczas z pominięciem Koluszek, okresowo pojadą przez tę stację. Dodatkowo, od 31 marca do 3 kwietnia, poszczególne składy nie będą zatrzymywały się na stacji Żakowice, z powodu zamknięcia jednego z dwóch torów.

Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia

Zostanie utrzymanych 9 par pociągów ŁKA Sprinter, które zapewnią szybką podróż pomiędzy Łodzią a Warszawą, w atrakcyjnej cenie.

Nowością jest możliwość zakupu biletu na przejazd tam i z powrotem za 45 złotych, ważnego przez dwa dni, od soboty do niedzieli.

W związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez Zarządcę Infrastruktury na terenie aglomeracji łódzkiej, do dnia 12 grudnia 2020 roku obowiązuje wzajemnie honorowanie biletów ŁKA i PKP Intercity w pociągach kursujących na nw. odcinkach:

  • Łódź Fabryczna – Łódź Widzew,
  • Łódź Widzew – Łódź Chojny – Pabianice,
  • Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska – Zgierz,
  • Łódź Widzew – Zgierz przez Łódź Stoki.