Raport z Polski Wywiady

Marek Olszewski: kolej w gminie Wielka Nieszawka to mój priorytet [WYWIAD]

– Więcej pociągów na linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń-Czernikowo oraz kolej w gminie Wielka Nieszawka to moje priorytety – mówi w rozmowie z „Raportem Kolejowym” Starosta Toruński Marek Olszewski.

Marek Olszewski, Starosta Toruński (fot. Olek Urbański)
Marek Olszewski, Starosta Toruński (fot. Olek Urbański)
Od lat stara się Pan o zwiększenie atrakcyjności komunikacji kolejowej dla mieszkańców gmin powiatu toruńskiego. I podkreśla, że nie przestanie o to zabiegać. Co to oznacza w praktyce?

Rozwój komunikacji kolejowej szczególnie we wschodniej części naszego powiatu jest lekarstwem na tworzące się w godzinach szczytu porannego i popołudniowego korki na drodze krajowej nr 10 w Lubiczu Górnym i Dolnym. Od przeszło 10 lat, jeszcze jako Wójt Gminy Lubicz, starałem się zainteresować tym tematem kolegów samorządowców. Prawdziwy przełom nastąpił w grudniu 2023 roku – wtedy uruchomiliśmy dodatkową parę pociągów linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń Główny – Czernikowo, która jest finansowana przez samorządy Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasta Torunia oraz Gmin: Lubicz, Obrowo i Czernikowo. Będę dążyć do tego, aby na tej linii funkcjonowało więcej pociągów – nawet 10 par na dobę w dni robocze oraz 6 par w weekendy i dni świąteczne. Ważna jest także budowa nowych przystanków lub zmiana lokalizacji istniejących, tak aby były one blisko dużych osiedli mieszkaniowych.

Chciałbym także zwrócić uwagę kolegów samorządowców na przystanek kolejowy w Małej Nieszawce. Będę się starać, aby został on odtworzony. Stacja na terenie Gminy Wielka Nieszawka, na trasie Toruń Główny – Bydgoszcz Główna ułatwiłaby mieszkańcom dojazd zarówno do Torunia, jak i do Bydgoszczy.

Interesuję się każdą możliwą opcją na poprawę komunikacji zbiorowej, zarówno autobusowej jak i kolejowej w powiecie toruńskim. Więcej pociągów na linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń-Czernikowo oraz kolej w gminie Wielka Nieszawka to moje priorytety.

Jak te słowa chce Pan przełożyć na działania?

Dodatkowa para pociągów, która od grudnia kursuje na trasie Toruń-Czernikowo pokazała, że wspólne działanie samorządów w temacie komunikacji zbiorowej ma sens! W najbliższych miesiącach zorganizujemy spotkanie z naszymi samorządowymi partnerami, żeby ocenić pół roku z dodatkową parą pociągów. Jeśli chodzi o przystanek w Małej Nieszawce to na pewno głównymi partnerami będą tutaj Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urząd Gminy Wielka Nieszawka. W tym temacie ważny jest głos mieszkańców, dlatego jeśli dojdzie do spotkania, to na pewno będę zabiegał o to, aby wzięła w nim udział sołtys Małej Nieszawki Brygida Czapiewska.

Pierwszy kurs dodatkowego pociągu na linii Toruń - Czernikowo. W oficjalnym przejeździe uczestniczyli m.in. Marek Olszewski, Starosta Toruński oraz Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia (fot. Olek Urbański)
Pierwszy kurs dodatkowego pociągu na linii Toruń – Czernikowo. W oficjalnym przejeździe uczestniczyli m.in. Marek Olszewski, Starosta Toruński oraz Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia (fot. Olek Urbański)
Tak jak Pan wspomniał, wkrótce minie pół roku od wzmocnienia połączeń na linii Toruń – Czernikowo. Jak Pan ocenia tę zmianę?

Wnioski będę mógł wyciągnąć w połowie maja, tak jak Pan zaznaczył. Z tego, co obserwuję i z sygnałów, jakie do mnie docierają, mieszkańcy bardzo chwalą sobie komunikację kolejową na linii nr 27. Z pociągów korzystają zwłaszcza mieszkańcy podtoruńskich gmin, którzy muszą dojechać do pracy lub szkoły w godzinach porannego szczytu. Bardzo się cieszę, że po latach starań, mój pomysł został zrealizowany.

Dodaj komentarz