Wydarzenia

Metropolia GZM pisze do premiera ws. zniesienia obostrzeń w komunikacji miejskiej

Fot. Metropolia GZM

– Apelujemy o zwiększenie dopuszczalnej liczby pasażerów komunikacji miejskiej, by ich liczba stanowiła co najmniej połowę dostępnych wszystkich miejsc w danym pojeździe – zarówno siedzących, jak i stojących – piszą w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak podkreślają, brak decyzji w tej sprawie może mieć bardzo poważne konsekwencje w życiu społecznym.

Każdego dnia na ulice Metropolii i 12 miast sąsiadujących wyrusza 1,5 tys. Autobusów, tramwajów i trolejbusów. Obsługują one ok. 450 linii i zatrzymują się na 7 tys. Przystanków. Każdego roku pokonują średnio 100 mln kilometrów.

– Decyzja Ministra Zdrowia o tym, że w pojeździe może znajdować się jednocześnie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących, radykalnie ograniczyła możliwości, którymi dysponują Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz ok. 40 operatorów, którzy współpracują z organizatorem transportu – czytamy w wystosowanym liście. – Liczba pasażerów, którzy mogą znajdować się na pokładzie, spadła nie o połowę, a o ponad 75 proc. To oznacza, że może z niego teraz skorzystać tylko co czwarta osoba, która podróżowała nim przed ogłoszeniem stanu epidemii.