Raport z Polski Tramwaje

Metropolia GZM unowocześnia portal SDIP. Wkrótce uruchomi aplikację mobilną [FILM]

Pilotażowa wersja portalu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej została uzupełniona o funkcje zgłaszane przez mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, co pozwoli sprawniej sprawdzić, kiedy przyjedzie wyczekiwany przez nas pojazd. Wkrótce uzupełnieniem portalu będzie także aplikacja mobilna.

Fot. Marek Mróz / wikimedia commons

Na ulice Metropolii każdego dnia wyjeżdża ponad 1,5 tys. pojazdów. Zatrzymują się one na ok. 7 tys. przystankach. Na najbardziej popularnych instalowane są od kilku lat tablice elektroniczne, wyświetlające czas do przyjazdu pojazdu komunikacji miejskiej. Teraz Metropolia robi kolejny krok w stronę pasażerów, udostępniając im ulepszoną wersję platformy informacyjnej, prezentującą rzeczywisty czas odjazdu tramwajów, autobusów i trolejbusów.

Ta unowocześniona wersja właśnie została uruchomiona i można ją znaleźć pod adresem https://sdip.metropoliaztm.pl.

– Metropolia konsekwentnie pracuje nad rozwiązaniami, których celem jest ułatwienie pasażerom korzystania z komunikacji miejskiej – mówi Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, odpowiedzialny za rozwój systemów informatycznych. – Opublikowana kilka miesięcy temu pilotażowa wersja nowego portalu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, została rozbudowana o funkcje, o których dodanie zwrócili się do nas użytkownicy. Dostaliśmy kilkadziesiąt uwag i propozycji zmian, za wszystkie chciałbym ich autorom serdecznie podziękować. Większość z nich została przez nas wprowadzona, ponieważ chcemy, by portal jak najlepiej odpowiadał na oczekiwania i potrzeby jego użytkowników. Wprowadziliśmy m.in. możliwość śledzenia wybranego pojazdu na mapie, prezentowane dane uzupełnione zostały również o numer kursu, numer boczny pojazdu i identyfikator przewoźnika – wymienia Jacek Brzezinka.

 

Zmodernizowany portal charakteryzuje się nowoczesną szatą graficzną oraz dużo bardziej czytelnym i intuicyjnym interfejsem w porównaniu do jego poprzednich wersji. Dotychczas uzyskanie informacji o czasie odjazdu kilku linii z jednego przystanku wymagało wieloetapowego „rozklikiwania” poszczególnych modułów.

– Po unowocześnieniu portalu, wystarczy wybrać z mapy lub wpisać w okno wyszukiwarki, znajdującej się z prawej strony ekranu, nazwę wybranego przystanku, aby zostać przekierowanym we właściwe miejsce na mapie i od razu otrzymać podgląd do wirtualnej tablicy Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Na tablicy, poza informacją o godzinach odjazdu poszczególnych linii komunikacyjnych, prezentowane są również komunikaty, które przypisane zostały do danej tablicy np. dotyczące jakości powietrza, objazdów czy utrudnień drogowych – mówi Łukasz Słania z Departamentu Informatyki GZM.

 

Modernizacja portalu SDIP 2, to jedno z działań podejmowanych przez GZM, którego celem jest poprawa funkcjonowania elektronicznych kanałów komunikacji z pasażerami. Integralną część portalu będzie również mobilna aplikacja, która będzie dostępna dla użytkowników systemu Android oraz iOS. Prace nad nią dobiegają końca i wkrótce zostanie opublikowana w Sklepie Play oraz AppStore.

Dodaj komentarz