Pasażer

Mierzenie temperatury i wypełnianie ankiet. UTK zwiększa kontrole w pociągach międzynarodowych

Fot. Ministerstwo Infrastruktury / TT

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem i coraz poważniejszą sytuacją w Polsce, w pociągach międzynarodowych wjeżdżających na terytorium naszego kraju, przeprowadzane są kontrole temperatury pasażerów. Podróżni zobowiązani są także do wypełniania kart lokalizacyjnych. Podjęte działania zapobiec mają niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2.

Karty lokalizacji w formie ankiety zbierane są od podróżnych od 10 marca. Dostępne są one w kasach biletowych i na pokładach pociągów oraz na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.

Wypełnioną kartę należy wrzucić do odpowiednio zabezpieczonego miejsca w pociągu lub przekazać obsłudze pojazdu. W przypadku pociągów przyjeżdżających spoza Unii Europejskiej, karty lokalizacyjne zbierać będzie Straż Graniczna.

Dodatkowo w pociągach pasażerowie mają kontrolowaną temperaturę. We współpracy z przewoźnikami i zarządcą infrastruktury zajmują się tym funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w trakcie jazdy pociągów zza zachodniej i południowej granicy. W przypadku granicy wschodniej badania przeprowadzają służby sanitarne. Zbieranie kart lokalizacyjnych oraz pomiar temperatury prowadzone są tak by nie wpływać na punktualność pociągów.

W przypadku wykrycia podejrzenia zarażenia koronawiursem wdrożone zostaną odpowiednie procedury. Powiadamiane są służby sanitarne i one będą decydować np. o potrzebie przewiezienia danej osoby do szpitala.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Procedury aktualizowane zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Informacje na temat koronawirusa można znaleźć na stronach: gov.pl/koronawirusMinisterstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dodaj komentarz