Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Mieszkańcy Wadowic zyskają nowy przystanek kolejowy

Od 1 lutego mieszkańcy Wadowic będą mogli skorzystać z nowego przystanku kolejowego – Wadowice Osiedle Podhalanin. Obiekt usprawni podróże w kierunku Bielska-Białej, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa. Inwestycja powstała na modernizowanej linii kolejowej Wadowice – Andrychów.

Fot. Konrad Gawłowski

Nowy przystanek powstał szczególnie dla mieszkańców prężnie rozwijającego się osiedla „Podhalanin”. Przy peronie zatrzymywać się będzie kilkanaście pociągów dziennie.

Odpowiednio wysoki peron, podobnie jak na już zmodernizowanych stacjach i przystankach, ułatwi wsiadanie do pociągów. przystanek jest oświetlony. Przygotowano oznakowanie i tablicę z rozkładem jazdy. Dojście do peronu oraz ścieżki naprowadzające zapewnią dogodny dostęp do podróży koleją osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na przystanku będą również dwie wiaty. Zamontowane zostaną też stojaki na rowery.

Dostępniejsza kolej, krótsze podróże

W grudniu zakończył się pierwszy etap prac na linii między Wadowicami a Andrychowem. Wróciły bezpośrednie połączenia koleją z Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony na Śląsk. Podróżni korzystają z przystanków w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie, Andrychowie. Perony mają oświetlenie oraz są oznakowane. Będą wyposażone w wiaty i ławki.

W kolejnym etapie prac prowadzona będzie przebudowa m.in. przejazdów kolejowo – drogowych, oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Ponadto w maju zaplanowano rozpoczęcie budowy mijanki w Barwałdzie Średnim. Nowe rozwiązanie stworzy warunki dla uruchamiania dodatkowych pociągów. Efektem prac na linii będzie również podniesienie prędkości pociągów do 80 km/h i krótszy czas przejazdu.