Pasażer Tramwaje

MPK Poznań kupiło kolejne dezynfektory do tramwajów i autobusów

W pojazdach komunikacji miejskiej MPK Poznań montowane są kolejne urządzenia do dezynfekcji rąk. Spółka zakupiła dodatkowe 342 automaty. Pasażerowie korzystać mogą już z prawie tysiąca dezynfektorów.

Spółka MPK Poznań, mając świadomość zagrożenia, od początku pandemii podejmuje działania mające do minimum ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Poza zintensyfikowaniem procesu czyszczenia i dezynfekcji pojazdów, instaluje urządzenia wspierające bezpieczeństwo pasażerów.

Wiosną tego roku MPK Poznań zamówiło 635 dezynfektorów, czyli automatycznych, bezdotykowych urządzeń do dezynfekcji rąk. Zostały one zamontowane do poręczy znajdujących się przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach oraz tramwajach Siemens.

W pozostałych tramwajach, ze względów konstrukcyjnych, urządzenia zainstalowano w strefie drugich i trzecich drzwi. W pojazdach Moderus Beta – w części niskopodłogowej.

– W odpowiedzi na zapotrzebowanie pasażerów, którzy zgłaszali, iż pojedyncze urządzenia na pojazd to zbyt mało, Spółka zakupiła kolejne 342 dezynfektory – informuje MPK Poznań. – Pierwsze z nowo zamówionych urządzeń już dotarły na poszczególne zajezdnie – rozpoczął się ich montaż w pojazdach. Dezynfektory są instalowane w autobusach przegubowych oraz tramwajach jednoprzestrzennych, które mogą pomieścić dużą liczbę pasażerów. Dzięki temu będą łatwiej dostępne i będzie mogło z nich skorzystać więcej osób.

 

Jak korzystać z dezynfektorów?

Dezynfektory wyposażone są w czujniki. Żeby z nich skorzystać wystarczy podłożyć pod nie ręce – wtedy rozpylona zostanie substancja dezynfekująca. Dzięki szybkiej reakcji na podłożenie rąk, skorzystanie z urządzeń nie tamuje ruchu osób wsiadających i wysiadających z pojazdu.

Pełny zbiornik o pojemności 1,5 litra zapewnia co najmniej 4 tysiące dawek preparatu. Dezynfektory sprawdzane są codziennie, w trakcie przeglądów do zbiornika dolewany jest płyn.