Tramwaje

MPK Wrocław prezentuje swoją “męską” stronę

Stanowią większą część załogi MPK Wrocław i wciąż częściej niż panie zasiadają za pulpitem tramwajów i kierownicą autobusów. Z okazji obchodzonego 10 marca Dnia Mężczyzny wrocławski przewoźnik miejski tym razem prezentuje swoją „męską” stronę.

Fot. MPK Wrocław

W Dniu Kobiet MPK Wrocław przedstawił pasażerom załogę kobietą, teraz przyszedł czas na męską.

Kobieca strona MPK Wrocław. “Najwyższy parytet jest w administracji”

MPK Wrocław zatrudnia ponad 2300 mężczyzn. To oznacza, że stanowią oni 84 proc. całej załogi, liczącej niespełna 2800 osób. Najmniejszy ich odsetek jest w administracji – stanowią tam połowę zatrudnionych. Ale już wśród np. pracowników zaplecza proporcje są inne – mężczyznami jest tam dziewięć na dziesięć osób.

Mężczyźni stanowią też większość kierujących. W przypadku tramwajów jest to 80%, ale w liczącej ponad 1000 osób grupie kierowców autobusów – aż 94%. I to właśnie ta grupa jest najbardziej zmaskulinizowana w całej spółce. Dlaczego kierowanie autobusem uchodzi stereotypowo za bardziej „męską” profesję?

– Przyczyn można próbować dopatrywać się m.in. w historii – mówi Damian Zdancewicz z biura prasowego MPK. – Do kobiet za sterami tramwajów jesteśmy bardziej przyzwyczajeni, bo pojawiły się tam one już w czasie wojny. Mężczyźni zostali wtedy zmuszeni do pójścia na front, więc aby zachować ciągłość komunikacji, musiały zastąpić ich panie.

 

W świadomości mamy również cały czas kobiet, które stereotypowo są gorszymi kierowcami niż panowie. Nic jednak bardziej mylnego – panie świetnie radzą sobie za kółkiem autobusów MPK.

Świętowanie dnia mężczyzn, w przeciwieństwie do przypadającego na 8 marca Dnia Kobiet, nie jest szeroko rozpowszechnionym zwyczajem. Stąd też na świecie uznaje się różne daty święta panów. W Polsce nieformalnie przyjął się 10 marca, kiedy to w Kościele katolickim przypada wspomnienie czterdziestu męczenników z Sebasty. W innych krajach za takie święto uznano natomiast 19 listopada. Młodzież szkolna i dzieci spopularyzowały zaś „dzień chłopaka”, obchodzony 30 września.