Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

MPK Wrocław skorzystał z opcji na kolejne tramwaje [ZDJĘCIA]

MPK Wrocław skorzystało z prawa opcji i zamawia dodatkowe tramwaje. Wkrótce na torowiskach w stolicy Dolnego Śląska pojawi się nie 25, a 46 nowych tramwajów. Pierwsze pojazdy pojawią się na ulicach pod koniec 2022 r. O motywie, który znajdzie się na ich fotelach zadecydują pasażerowie.

Fot. nadesłane / MPK Wrocław

– Od pierwszych dni pracy jako prezydent Wrocławia przykładam ogromną wagę do rozwoju komunikacji miejskiej w stolicy Dolnego Śląska. Moim celem jest radykalna poprawa jakości transportu zbiorowego – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. – Niektórym wyzwaniom już skutecznie stawiliśmy czoła – rozwiązaliśmy problem starzejącego się taboru autobusowego. Inne procesy trwają, mam na myśli TORYwolucję, na którą przeznaczamy 80 mln zł rocznie. Dziś mówimy o kolejnym ważnym aspekcie funkcjonowania MPK – taborze tramwajowym. Dzięki temu aneksowi do Wrocławia przyjedzie w najbliższych latach nie 25, a 46 nowych tramwajów.

 

Moderusy Gamma mają nowoczesną, lekką konstrukcję, z systemem napędowym o dużej wydajności. Wyposażone w skrętne wózki, będą mniej eksploatowały wrocławskie torowiska. Gammy to również tramwaje niskopodłogowe wyposażone w elektroniczne wyświetlacze oraz klimatyzację. Część z nich zastąpi wycofywane z ruchu wagony. Pozostałe – wzmocnią tabor przewoźnika w związku z planowanym uruchomieniem linii na Nowy Dwór i na Popowice. By pomieścić wszystkie pojazdy, przewoźnik zmodernizuje swoje zajezdnie.

– Wrocławianie zasługują na nowoczesną komunikację miejską z niskopodłogowymi, klimatyzowanymi tramwajami – zaznacza prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder. – Zakup 46 Moderusów to kolejna inwestycja, która ma sprawić, że korzystanie z MPK stanie się bardziej komfortowe dla każdego pasażera. W niedalekiej przyszłości czekają nas kolejne zakupy związane z wymianą w całości wysokopodłogowych tramwajów starszego typu.

 

Inwestycję skomentował także przedstawiciel Modertrans Poznań.

– Rozpoczęliśmy już prace projektowe nad tramwajem dla Wrocławia – mówi Wiceprezes Zarządu Modertrans Poznań, Piotr Pawlak. – Zaczęliśmy kompletację wyposażenia specjalistycznego i pakietu naprawczego, które będą dostarczone w ramach umowy. Choć będzie to znany typ – Moderus Gamma, to musi on zostać w pełni dostosowany do wymogów Zamawiającego. MPK decyduje między innymi o malowaniu zewnętrznym, układzie i tapicerce siedzeń, rozmieszczeniu kamer monitoringu, układzie pulpitu motorniczego, dedykowanych funkcjach niektórych systemów. Tych tematów jest bardzo dużo i wraz z postępem prac na bieżąco będziemy prowadzić uzgodnienia.

 

W związku z kupnem nowych tramwajów, MPK Wrocław organizuje konkurs dla pasażerów na motyw, który pojawi się na fotelach Moderusów Gamma. Do wyboru są hafty nawiązujące do Hali Stulecia i Iglicy, litery „W” czy Mostu Grunwaldzkiego. Pasażerowie mogą głosować na motywy na profilu facebookowym MPK oraz na stronie portalu Wroclaw.pl.

MPK Wrocław na nowe Moderusy wyda 372 miliony złotych. Prócz zakupu nowych tramwajów trwają właśnie kapitalne remonty „nastoletnich” pojazdów: dwudziestu pięciu Protramów 205WrAs i siedemnastu Škód 16T. Dzięki 46 nowym Gammom oraz 42 wyremontowanym Skodom i Protramom 2/3 tramwajów MPK Wrocław będzie klimatyzowanych oraz w całości lub części niskopodłogowych.