Tramwaje Wydarzenia

MPK Wrocław zaprasza na Dzień Otwarty [ZDJĘCIA]

MPK Wrocław zaprasza na Dzień Otwarty. W sobotę 19 września skorzystać będzie można z bezpłatnych przejażdżek zabytkowymi tramwajami, nauki jazdy tramwajem Skoda czy bezpłatnego zwiedzania zajezdni. Będą food trucki, gadżety i wiele innych atrakcji. Wydarzenie odbędzie się przy zachowaniu rygorów związanych z pandemią. Dzień Otwarty MPK ruszy o godzinie 10:00 i potrwa do 16:00.

Fot. archiwum MPK Wrocław

W sobotę 19 września każdy miłośnik komunikacji będzie mógł wejść do obiektów, które na co dzień są zamknięte dla osób postronnych. W ubiegłych latach MPK zapraszało wrocławian i gości do zajezdni Borek przy ul. Powstańców Śląskich. Tegoroczny Dzień Otwarty zorganizowany jest w zajezdni Ołbin przy ul. Słowiańskiej.

– To nie przypadek. W tym roku obchodzimy 75-lecie powojennej komunikacji miejskiej. Dzięki olbrzymiemu wysiłkowi naszych dziadków i rodziców, na gruzach Festung Breslau w 1945 roku zaczęły kursować tramwaje. Pierwszą zajezdnią, którą udało się uruchomić, była właśnie ta przy ul. Słowiańskiej. Początkowo linia nr 1 kursowała na trasie od zajezdni do krańcówki przy zoo. Stopniowo była wydłużana, ale właśnie tu wszystko się zaczęło – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

 

Jakie atrakcje będą przygotowane?

Przejażdżki historyczną trasą tramwajową, zwiedzanie zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej, czy bliższe przyjrzenie się logistyce związanej z transportem miejskim – to tylko część z możliwości, z których skorzystać będą mogli goście wydarzenia.

W trakcie rodzinnego pikniku przy zajezdni Ołbin będzie można zwiedzić liczne stoiska, w tym stoisko MPK. Tam przygotowane zostaną konkursy, w których wygrać będzie można gadżety przewoźnika.

Zaprezentują się również współorganizatorzy imprezy, firmy, które mają duży wpływ na funkcjonowanie wrocławskiej komunikacji. Zapewne spore zainteresowanie wzbudzi tramwaj Moderus Gamma, który przywiozła firma ModerTrans – podobne tramwaje już za dwa lata będą jeździć po wrocławskich torach. Kierowca firmy Mobilis – podwykonawcy MPK – zaprezentuje autobus Isuzu, nowość na naszych ulicach.

MPK zleciło kapitalny remont Skód, a tym zajmuje się firma Saatz, która postanowiła zadbać o to, aby wrocławianie na odnowione pojazdy nie czekali z pustymi żołądkami. Będzie na swoim stoisku serwować pyszności. Jakie? Kto przyjdzie, ten się przekona. Będzie można się również dowiedzieć, jak działa system informacji pasażerskiej, który dla MPK stworzyła firma SiMS. Znacznie mniej zagadkowy dla wrocławian jest przedstawiciel Mercedesa, bo nie da się nie zauważyć autobusów tej marki jeżdżących po mieście.

Jeśli darmowe przekąski komuś nie wystarczą, to do dyspozycji będą również food trucki. Odpocząć będzie można w strefie relaksu przy jazzowej muzyce na żywo. Do obejrzenia również będą filmy, których bohaterami są pracownicy MPK ze stażem pracy około czterdziestoletnim.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Prezes MPK uhonoruje pracowników, którzy zasłużyli się w najtrudniejszym okresie pandemii i ogólnonarodowej kwarantanny. Gdy każdy, kto tylko mógł, siedział w domu, to załoga MPK ciężko pracowała na pierwszym froncie nie tylko wożąc pasażerów, ale również dostarczając do domów żywność mieszkańcom, którzy takiego wsparcia najbardziej potrzebowali.

Obecne obostrzenia nie powstrzymały MPK przed zorganizowaniem Dnia Otwartego – firma nie chciała pozbawiać mieszkańców tej corocznej komunikacyjnej fiesty. Bezpieczeństwo jednak jest na pierwszym miejscu, dlatego przewoźnik wprowadził procedury bezpieczeństwa. Na terenie zajezdni rozlokowane będą płyny do dezynfekcji rąk, a goście proszeni będą o zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie bezpiecznej odległości od pozostałych uczestników zabawy. Bez maseczki nie będzie możliwości przejażdżki zabytkowym tramwajem oraz autobusem na ul. Obornicką. Ponadto, pojazdy MPK będą regularnie dezynfekowane. Organizatorzy wyznaczyli także osobne wejście i wyjście z obiektu oraz proponowaną ścieżkę zwiedzania i limity osób przy poszczególnych atrakcjach – w taki sposób, aby możliwie zminimalizować ryzyko gromadzenia się tłumów w jednym miejscu.

– Jestem przekonany, że mimo zachowania środków ostrożności, jak co roku mieszkańcy miło spędzą z nami czas – zaprasza Krzysztof Balawejder.

 

Atrakcje podczas Dnia Otwartego MPK:

 • wystawa zabytkowych tramwajów,
 • wystawa zabytkowych autobusów,
 • nauka jazdy tramwajem ,
 • kącik kina historycznego MPK,
 • wystawa o historii komunikacji miejskiej we Wrocławiu,
 • zwiedzanie zajezdni (o godz. 11:00, 13:00 oraz 14:00),
 • pokaz podnoszenia tramwaju dźwigiem i hamowania tramwaju (o godz. 10:45),
 • pokaz wstawiania tramwaju (o godz. 12:30 oraz 14:15),
 • pokaz tramwaju Moderus Gamma,
 • pokaz pojazdów technicznych MPK,
 • pokaz nowych autobusów Mercedes-Benz,
 • speed interwiew MPK (od godz. 12:00)
 • koncert jazzowy,
 • warsztaty z prawidłowego wchodzenia z wózkiem do autobusu,
 • warsztaty pt. „Komunikacja miejska oczami osoby z niepełnosprawnością”,
 • pokaz dźwigu MPK
 • wycieczka do zajezdni autobusowej (o godz. 12:00, 13:00, 14:00, 15:00)
 • foodtrucki, stoiska wystawców, oddawanie krwi, animacje dla dzieci, strefa relaksu i więcej…