Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Na dolnośląskie tory wyjechała pierwsza hybryda [ZDJĘCIA]

Pasażerowie Kolei Dolnośląskich mogą już podróżować nowymi pociągami hybrydowymi Impuls II. Pierwszy rozpoczął obsługę linii z Trzebnicy do Wrocławia, która jeszcze w tym roku zostanie wydłużona do Sobótki i Świdnicy.

Fot. Tymoteusz Myrda Facebook

Koleje Dolnośląskie w zeszłym roku zakupiły w sumie sześć trójczłonowych Impulsów II. Każdy z nich może zabrać na pokład co najmniej 315 pasażerów. Pierwszy z nich od 5 października będzie regularnie kursował na trasie Trzebnica – Wrocław Główny. Druga „hybryda” właśnie przechodzi uzupełniające testy techniczne i wyruszy na tory w najbliższych tygodniach.

– Konsekwentny rozwój kolei na Dolnym Śląsku stanowi jeden z naszych priorytetów. Stale wzmacniamy tabor o kolejne pociągi, które wpisują się w najnowsze standardy technologiczne. Nasze województwo jest jednym z pierwszych regionów, który zdecydował się na zakup pociągów hybrydowych. To ważny krok, który pomoże w walce o czystsze powietrze, dzięki ograniczeniu emisji. Stawiamy na ekologiczny transport – komentuje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

 

Nowa trasa z Trzebnicy do Świdnicy

Jeszcze w tym roku, gdy tylko zakończy się remont torów, pociągi hybrydowe Kolei Dolnośląskich wyjadą na wydłużoną trasę z Trzebnicy, przez Wrocław i Sobótkę do Świdnicy. Na tej linii „hybrydy” będą mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, ponieważ tylko część trasy jest zelektryfikowana. Nowe pociągi posiadają dwusystemowy napęd, który pozwala na jazdę pod trakcją elektryczną oraz, dzięki silnikowi spalinowemu na odcinkach niezelektryfikowanych. Impulsy II rozwiną prędkość nawet 160 km/h pod trakcją elektryczną oraz do 120 km/h z napędem spalinowym.