Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Na dworcu w Łukowie powstanie sala widowiskowa

Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę z Łukowskim Ośrodkiem Kultury na najem powierzchni na dworcu po jego przebudowie. Dzięki temu obiekt zyska nową, kulturalną funkcję. Wyposażony zostanie m.in. w salę widowiskową na 300 osób.

Monumentalny, w stylu klasycystycznym, dobrze służący pasażerom i mieszkańcom regionu – taki będzie po przebudowie dworzec kolejowy w Łukowie.

– Przebudowy dworców to inwestycje, które wraz z modernizacją linii kolejowych i zakupem taboru przez przewoźników kolejowych sprawiają, że polska kolej staje się komfortowym i dostępnym środkiem transportu dla wszystkich Polaków. Cieszy również to, że przy współpracy z koleją na dworcach coraz częściej otwierane są przez samorządy biblioteki, sale widowiskowe czy kinowe – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

„Kulturalny” dworzec

We wtorek 27 grudnia PKP S.A. podpisały  umowę z ŁOK na najem powierzchni na dworcu. Dzięki niej dworzec po przebudowie nie będzie już tylko miejscem obsługi podróżnych –  zyska nową, kulturalną funkcję. Nieco ponad 850 m kw. powierzchni dworca zajmie filia Łukowskiego Ośrodka Kultury z salą widowiskową na 300 osób wraz zapleczem technicznym. Będzie się ona mieścić na piętrze budynku, natomiast na parterze zlokalizowane będą foyer, kasa, szatnia, toalety oraz garderoby.

– Podpisana dziś umowa ma dla PKP S.A. bardzo duże znaczenie, gdyż gwarantuje przyszłe zagospodarowania dworca, jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty. Dzięki niej, po przebudowie, dworzec w Łukowie przestanie być tylko obiektem obsługującym podróżnych, ale stanie się również centrum kulturalnym dla mieszkańców. Cieszy również to, że takich projektów z samorządami realizujemy coraz więcej. Warto wspomnieć choćby zakończone inwestycje w Szklarskiej Porębie Górnej, Węglińcu czy właśnie realizowane w Czechowicach-Dziedzicach i Dąbrowie Górniczej – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

 

O dodatkowych funkcjach dworca mówi także dyrektor ŁOK-u.

– Pomysł wbudowania sali widowiskowej w budynek dworca kolejowego w Łukowie powstał równo 5 lat temu i był odpowiedzią złożoną przez PKP S.A. samorządowi miasta Łuków, by wspólnie nadać nową funkcję jednemu z najważniejszych obiektów zabytkowych. jakie przetrwały zawieruchy wojenne. Dla Łukowskiego Ośrodka Kultury ta modernizacja jest niepowtarzalną szansą na poszerzenie bazy lokalowej o pożądaną nie tylko przez mieszkańców miasta pełnowartościową salę widowiskową, co zdecydowanie poprawi dostęp do szeroko rozumianej oferty kulturalnej. Determinacja obu stron oraz zaangażowanie w przeprowadzenie tego projektu nie tylko przez władze samorządowe, ale i państwowe, zamyka pierwszy miejmy nadzieję, że najtrudniejszy etap prac przy przebudowie dworca w Łukowie – mówi Grzegorz Skwarek, dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury.

 

Umowa na najem powierzchni została zawarta na okres 15 lat. Po jej podpisaniu rozpoczną się prace nad projektem technologii sceny, który stanie się integralną częścią dokumentacji projektowej niezbędnej do rozpoczęcia przebudowy dworca. Po jej opracowaniu, wiosną 2023 roku, planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych modernizacji dworca w Łukowie.

Przebudowa dworca

Inwestycja będzie miała kompleksowy charakter. Obejmie ona pochodzący z 1866 roku, a następnie przebudowany po wojnie w latach 1919-21 budynek wraz z jego najbliższym otoczeniem. Renowację przejdzie elewacja dworca. Zostanie ona pomalowana na jasnoszary kolor, natomiast detale, m.in. kolumny jońskie, portyk wejściowy, maszkarony czy gzymsy, będą  koloru czystej bieli. Jasna kolorystyka elewacji będzie doskonale współgrała z odtworzonymi na wzór historycznych drzwiami i oknami w kolorze ciemnobrązowym i z dachem pokrytym blachą miedzianą. Renowację przejdą również schody przed wejściem głównym. Na fasadzie od strony peronów i miasta oraz na elewacjach bocznych zostaną umieszczone podświetlane napisyŁuków” wykonane z liter przestrzennych. Na elewacji dworca, od strony peronów, zdecydowano się na odtworzenie historycznego zegara z dwoma tarczami. Bryłę budynku dworca podkreśli nowa iluminacja nocna.

Dodaj komentarz