Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Na linię Toruń – Sierpc wracają pociągi

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przywraca połączenia kolejowe na linii Toruń – Sierpc przez Lipno. Decyzja jest odpowiedzią na liczne wnioski mieszkańców regionu.

W województwie kujawsko-pomorskim przywróconych zostanie kilka połączeń kolejowych. Ile dokładnie?
Województwo wzmacnia połączenia kolejowe z Toruniem. (Fot. POLREGIO)

Połączenie przywrócone zostanie w poniedziałek 31 stycznia. Na linię wyjadą trzy pary pociągów dziennie. Pierwszy poranny skład z Sierpca przyjedzie do Torunia przed godziną 8.00, aby zapewnić mieszkańcom dogodny dojazd do pracy, szkoły czy ośrodków zdrowia. Ponadto, składy zostaną skomunikowane z pociągami Kolei Mazowieckich w kierunku Nasielska oraz Kutna przez Płock.

Pociągi do Sierpca to najważniejsza oczekiwana społecznie zmiana w nowym rozkładzie jazdy. Cieszę się, że obecna sytuacja pozwala na reaktywację tej linii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Gospodarz województwa poinformował także, że 1 kwietnia UM Województwa Kujawsko-Pomorskiego reaktywuje linię kolejową nr 201 w rejonie Borów Tucholskich.

Marszałek stwierdził też, że prowadzone są uzgodnienia w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek, a docelowo Toruń-Ciechocinek.

 – Chcemy, podobnie jak województwo wielkopolskie, zbudować, na bazie istniejącej siatki połączeń, niejako drugą warstwę, tak, by pociągi kursowały z relatywnie dużą częstotliwością. Nazwiemy te dodatkowe połączenia połączeniami  metropolitalnymi, bo mają one sens w rejonie dużych miast – Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. Zależy nam tu na finansowej partycypacji samorządów lokalnych – podkreślił.

 

Na realizację wszystkich pasażerskich przewozów kolejowych objętych aktualnym rozkładem jazdy samorząd województwa przeznacza 135,7 mln złotych, wobec 90 milionów złotych poprzednio. Oznacza to o 30 proc. połączeń więcej (łącznie blisko 5 milionów pociągokilometrów). Oprócz przywrócenia linii do Sierpca pozytywne zmiany obejmują też zwiększenie liczby pociągów obsługujących połączenia.

To jednak nie jedyna zmiana w województwie kujawsko-pomorskim w ostatnim czasie. Jak pisaliśmy wcześniej, Starosta Toruński Marek Olszewski wnioskuje o utworzenie połączenia na linii kolejowej ToruńCzernikowo. Jego zdaniem uruchomienie przejazdu na linii kolejowej nr 27 może znacząco poprawić komfort podróżowania między miastem a podmiejską gminą.

O szczegółach przeczytacie poniżej:

Starosta Toruński wnioskuje o nowe połączenie kolejowe w regionie

PKP PLK i spółki zależne przekazały szpitalowi w Sierpcu ponad 2 mln zł

Dodaj komentarz