Inwestycje Pasażer

Na linii Poznań – Kluczbork PKP PLK modernizuje perony

Trwa modernizacja linii kolejowej między Poznaniem a Kluczborkiem. PKP Polskie Linie Kolejowe przebudują sześć peronów, pochylnie, zainstalują windy oraz jasne oświetlenie. Efekty prac widać już na stacji Domanin, gdzie budowany jest peron. Koszt prac to 100 mln zł. Inwestycja współfinansowana jest w ramach POIiŚ.

Fot. A. Ilski / PKP PLK

Nowy peron w Domaninie budowany jest przy dworcu. Dla osób niepełnosprawnych oraz mających trudności z poruszaniem się, powstanie pochylnia.  Dla pasażerów niewidzących i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające. Przewidziano też oznakowanie w alfabecie Braille’a. Na peronie zostaną zamontowane wiaty i ławki oraz jasne oświetlenie. Dobrą orientację w podróży zapewni nowe oznakowanie oraz gabloty z rozkładem jazdy. Podczas prac podróżni korzystają z drugiego peronu.

Na linii Poznań – Kluczbork przebudowane zostaną także perony na stacji w Łęce Opatowskiej, przystankach Słupi, Solcu Wielkopolskim i Pierzchnie. Stacja Kępno zostanie wyposażona w windy. Dla wygody rowerzystów obok peronów przewidziano stojaki rowerowe. Na dojściach zamontowane zostanie nowe oświetlenie.

Zyskują nie tylko mieszkańcy Wielkopolski

Sześć peronów w Wielkopolsce będzie lepiej przygotowanych dla podróżnych w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap IV – infrastruktura pasażerska na liniach rewitalizowanych w ramach POIiŚ 2007 – 2013”.

Projekt umożliwi przebudowę łącznie 22 peronów w 15 miejscowościach. Inwestycja warta blisko 100 mln zł jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac przewidziano do końca 2022 r.

Poza Wielkopolską przebudowa obejmie w województwie kujawsko-pomorskim 15 peronów między Inowrocławiem a Jabłonowem Pomorskim. Wszyscy podróżni wygodnie skorzystają z kolei na stacjach i przystankach Gniewkowo, Papowo Toruńskie, Suchatówka, Turzno, Kamionki Jezioro, Rychnowo Wielkie, Zieleń, Książki. W województwie łódzkim przebudowany będzie peron na przystanku Wolbórka.

W Wielkopolsce standard obsługi podróżnych i dostępność kolei zwiększa m.in. przebudowa peronów realizowana ze środków kilku projektów m.in. na trasie z Poznania do Szczecina (CEF Łącząc Europę), Piły (RPO województwa wielkopolskiego) , Wrocławia (CEF Łącząc Europę).

Reklama