Inwestycje Pasażer Raport z Polski

Na linii Sokółka – Suwałki powstają nowe przystanki kolejowe

Ruszyły prace budowlane na przystankach Różanystok i Gliniszcze w powiecie sokólskim. Inwestycja, realizowana z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” poprawi podróże w kierunku Białegostoku i Suwałk.

Budowa przystanku Gliniszcze (fot. Zbigniew Tomaszewski / PKP PLK)
Budowa przystanku Gliniszcze (fot. Zbigniew Tomaszewski / PKP PLK)

Na linii SokółkaSuwałki widać już konstrukcje nowych peronów. Ciężki sprzęt ustawia prefabrykowane ścianki. Wykonawca realizuje prace etapami, dzięki czemu podróżni wciąż mogą korzystać z części peronu. Na czas robót wykonano tymczasowe dojścia.

– Polski rząd działa na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Prowadzone są m.in. inwestycje z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Mieszkańcy powiatu sokólskiego zyskają wygodny i bezpieczny dostęp do kolei, a już niedługo rozpoczną się kolejne budowy na linii SokółkaSuwałki. Wygodne i bezpieczne przystanki to bardziej dostępna kolej i łatwiejsze codzienne podróże – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel PKP PLK.

– Przybliżamy kolej mieszkańcom województwa podlaskiego. W tym roku w ramach Programu zmodernizujemy dziesięć przystanków, w ubiegłym oddano do użytku dwa gotowe perony. Podlasie to region, gdzie obok siebie realizowane są duże inwestycje kolejowe o randzie międzynarodowej, jak i w skali lokalnej – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Inwestycja PLK S.A. poprawi komfort codziennych dojazdów. Perony w Różanymstoku i Gliniszczach będą wyższe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Pochylnie i antypoślizgowa nawierzchnia zapewnią łatwy dostęp wszystkim osobom, w tym podróżnym o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonawca zainstaluje wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Na każdym peronie będzie możliwość zostawienia roweru, a orientację i bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED.

Program Przystankowy ułatwi podróże

W przygotowaniu są kolejne przebudowy peronów na linii SokółkaSuwałki. Planowane jest także rozpoczęcie prac w Sidrze. W ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025” na tej linii zaplanowano jeszcze inwestycje na stacjach i przystankach: Dąbrowa Białostocka, Balinka, Augustów, Augustów Port, Szczepki, a także Płociczno k. Suwałk.

Na linii Białystok – Czeremcha podróżni korzystają już z peronów w Kleszczelach i Suchowolcach. Także na tej trasie, w Gregorowcach w powiecie bielskim, wybudowany będzie peron w nowej lokalizacji. Powstanie ok. 2 km od dotychczasowego, w stronę Czeremchy, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do kolei.

Na prace w Różanymstoku i Gliniszczach przeznaczono łącznie 2,5 mln zł. Budżet całego Programu Przystankowego (12 przystanków) w województwie podlaskim to 21,5 mln zł. Zakończenie wszystkich inwestycji zaplanowano na jesień 2023 r.

Dodaj komentarz