Aktualności Inwestycje

Na Mazowszu powstanie nowa linia kolejowa

Na północy Mazowsza powstanie nowa trasa kolejowa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę linii Zegrze – Przasnysz. 

Fot. PKP PLK

Przasnysz, Maków Mazowiecki, Pułtusk i Serock zyskają połączenie kolejowe ze stolicą. Projekt zostanie zrealizowany w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolej Plus do 2029 r. 

Przetarg zakłada, że wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji projektowej oraz pozyskanie decyzji administracyjnych, które są niezbędne do budowy zelektryfikowanej, jednotorowej linii kolejowej o długości około 73 km. Przewidywany czas przejazdu pociągiem między Warszawą a Przasnyszem wyniesie ok. godzinę i 15 minut. Pociągi będą mogły osiągać na nowej linii prędkość do 160 km/h.

– Stworzenie połączenia kolejowego pozytywnie wpłynie na rozwój Północnego Mazowsza. Linia z Przasnysza do Warszawy to jeden z czterech projektów realizowanych w ramach rządowego programu Kolej+ w woj. mazowieckim. W realizacji są także przetargi na opracowanie dokumentacji projektowej linii Sokołów Podlaski – Siedlce oraz Ostrów Mazowiecka – Małkinia. Podpisano także umowę z wykonawcą prac projektowych linii do Koziniec – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

 

O inwestycji mówił także prezes Zarządu PKP PLK S.A.

– Program Kolej+ jest istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu. Zwiększy się dostępność do kolei i poprawią się warunki życia mieszkańców Mazowsza, m.in. Przasnysza, Pułtuska czy Serocka. Realizacja projektów z rządowego programu Kolej+ to jedna z wielu działań, które likwidują wykluczenie komunikacyjne – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Projekt zakłada budowę 11 nowych stacji i przystanków. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się w postaci wind i pochylni. 

Dodaj komentarz