Raport z Polski Wydarzenia

Najważniejsze organizacje branżowe jednym głosem o przyszłości kolei

Określenie wspólnych priorytetów, zacieśnienie współpracy i standaryzacja stanowisk w kwestiach kluczowych dla przyszłości kolei zarówno w Europie, jaki i w regionach pozaeuropejskich – to kluczowe tematy poruszone podczas spotkania Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) oraz Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (CER), które odbyło się 20 września 2021 r. przed oficjalnym rozpoczęciem 14. edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO.

Najważniejsze organizacje branżowe jednym głosem o przyszłości kolei
Fot. PKP

Z inicjatywy przewodniczącego UIC, Krzysztofa Mamińskiego – prezesa zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A, przedstawiciele dwóch kluczowych dla branży transportu szynowego organizacji – UIC oraz CER – spotkali się w celu wypracowania spójnego podejścia, m.in. w obszarach innowacji oraz nowych technologii na kolei, modernizacji infrastruktury, a także – patrząc na uwarunkowania techniczne – standaryzacji dokumentacji i wyodrębnienia funduszy w ramach przyszłych projektów.

– Dzień przed rozpoczęciem jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych, Targów TRAKO w Gdańsku, odbyło się wspólne posiedzenie organizacji międzynarodowych działających na rzecz rozwoju kolei, których PKP są wieloletnim członkiem. Osobiście uważam jednak, że dużym sukcesem jest fakt, że nasze głosy o potrzebie zwiększenia roli kolei i nadaniu jej odpowiedniego priorytetu są słyszalne poza spotkaniami branżowymi. O naszych ustaleniach i koncepcjach wypracowywanych w ramach spotkań takich organizacji jak UIC czy CER mówią dziś politycy, decydenci i szerokie grono ekspertów – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. i przewodniczący UIC.

 

Przewodniczący UIC oraz przewodniczący CER, Andreas Matthä, podczas spotkania poruszyli także tematy dotyczące ekologii i przypomnieli, że walka z ograniczeniem emisji CO2 i popularyzacja kolei jako skutecznego środka do walki z globalnym ociepleniem będzie jednym z zadań organizacji na najbliższe lata.

Prezes PKP S.A. wiceprezesem CER

Dodaj komentarz