Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nastawnia bramowa w Bytomiu odzyska dawny blask

Nastawnia bramowa w Bytomiu zyska nowy wygląd. Zabytkowy obiekt stanie się dzięki temu wizytówką stacji. Koszt prac to 1,1 mln zł netto.

Nastawnia bramowa w Bytomiu (fot. Szymon Grochowski / PKP PLK)
Nastawnia bramowa w Bytomiu (fot. Szymon Grochowski / PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą remontu nastawni bramowej w Bytomiu. Obiekt zostanie oczyszczony i odmalowany, zyska także nowe okna i drzwi. Niezbędnym elementem prac będzie renowacja elewacji i dachu,

Nastawnia bramowa w Bytomiu przejdzie także remont od wewnątrz. Zakres prac zaakceptował Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Obiekt jest ważną częścią miasta i stacji Bytom, a po przeprowadzonych przez PLK SA pracach odzyska blask i ponownie stanie się wizytówką stacji. Nastawnia bramowa w Bytomiu działała do września 2022 r., potem – w czasie prowadzonych prac modernizacyjnych na stacji Bytom – jej funkcję przejęła inna nastawnia.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą wyłonionym w przetargu, firmą PORR SA, na realizację zadania pn. „Remont budynku dawnej nastawni bramowej Bt w stacji Bytom”. Wartość prac to 1,1 mln zł netto, finansowanie ze środków własnych. Zakończenie zadania planowane jest do końca 2024 r.

Zabytkowa nastawnia w Bytomiu zyska drugie życie

Jednocześnie, PLK SA realizują inwestycję o wartości 1,2 mld zł netto na linii kolejowej Chorzów Batory – Nakło Śląskie, którego częścią jest modernizacja stacji Bytom wraz z halą peronową. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2025 r.

Dodaj komentarz