Tabor

Nastolatkowie zdewastowali zabytkowy wagon ChSMK [ZDJĘCIA]

Uszkodzili szyby, boazerię, pomazali okna, drzwi i blaty – dwóch nastolatków włamało się do zabytkowego taboru należącego do Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Ze środków własnych wolontariusze nie są w stanie naprawić tak rozległych szkód, utworzyli więc otwartą zbiórkę i proszą o pomoc.

Fot. Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei
Fot. Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei powstało w 2015 r. Od samego początku wolontariusze podjęli działania, ratujące od zniszczeń i zapomnienia cenne zabytki kolejowe. Wśród nich znajdują się dziś:

  • parowóz Ty2,
  • dwie drezyny WM10,
  • Maszyna odśnieżana OFW2400
  • pozyskany w zeszłym roku wagon salonka od PKP PLK

To właśnie ten ostatni nabytek padł ofiarą dewastacji. Do taboru, który znajduje się na torze bocznym chojnickiej stacji, włamało się dwóch nastolatków.

– Nasze eksponaty w ostatnim czasie zostały wielokrotnie dewastowane przez lokalnych graficiarzy, a co gorsza w ostatnim czasie doszło do dwóch włamań do naszego wagonu. Ostatnie włamanie przelało w nas szale goryczy – mówią wolontariusze Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

 

Seria włamań do taboru Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Do pierwszego włamania doszło na początku roku. Wówczas wandale zniszczyli szyby od przejścia między wagonowego i ukradli przedłużacze, potrzebne do wykonywania prac przy taborze. Szkody jednak udało się naprawić. Niestety, w niedzielę 23 lipca, dwójka młodych mężczyzn włamała się do wagonu i poczyniła ogromne straty materialne.

–  W wyniku włamania zniszczone zostały ponownie drzwi przejścia międzywagonowego, leczy tym razem z drugiej strony, dodatkowo potłuczone zostały szyby drzwi bocznych, otwarta gaśnica, pomazane ściany, zniszczona boazeria ścian bocznych, zniszczone zegary kontrolne pracy wagonu, świeżo założone zamki zostały wyłamane i poniszczone, podobnie odnowiony pulpit od maszyny OWF2400. Straty to prawie 9 tyś złotych – wyliczają twórcy Stowarzyszenia.

 

Dzięki obecności przedstawiciela organizacji, udało się zatrzymać dwóch nastoletnich dewastatorów i przekazać ich w ręce policji.

Sumując straty z poprzednich włamań koszty strat przekraczają 10 tys. zł.

– Ogromna bezmyślnością jest wtargnięcie do wagonu i zniszczenie go do tego stopnia, że niektóre usterki ciężko będzie nam naprawić. I pytanie tylko Po co? Komu oni chcieli zrobić na złość? – kontynuują twórcy Stowarzyszenia. – W wyniku poniesionych strat nasz budżet niestety na dzień dzisiejszy nie będzie w stanie udźwignąć takich szkód. Wszystkie prace prowadzimy we własnym zakresie i dzięki wsparciu lokalnych firm, grantów od samorządów i wsparciu dobroczyńców.

 

W związku z tym Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei utworzyło zbiórkę na popularnym portalu i zwracają się z prośbą o pomoc do innych pasjonatów transportu szynowego i historii.

Link do portalu zrzutka.pl – https://zrzutka.pl/f6h9hf

Dodaj komentarz