Raport z Polski Wydarzenia

Niespokojny miesiąc na granicy z Białorusią

Kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią wciąż trwa. Straż Ochrony Kolei prowadzi działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na kolejowym obszarze przygranicznym. W marcu br. w wyniku współpracy funkcjonariuszy SOK i Straży Granicznej udaremniono 6 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ujęto 28 osób nieposiadających odpowiednich dokumentów.

Fot. Straż Ochrony Kolei
Fot. Straż Ochrony Kolei

Pierwsze zdarzenie miało miejsce 4 marca br. na szlaku Siemianówka – Granica Państwa. Funkcjonariusze zauważyli osoby idące torem szlakowym w kierunku przystanku kolejowego Cisówka. W wyniku podjętych działań ujęto ośmiu mężczyzn w wieku od 25 do 40 lat. Nie posiadali oni dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium RP. W trakcie dalszych czynności ustalono, że byli to obywatele Syrii.

7 marca br. na tym samym szlaku kolejowym funkcjonariusze SOK natrafili na 4 osoby idące drogą leśną, przyległą do torów w kierunku przystanku osobowego Cisówka. Wśród ujętych mężczyzn w wieku od 24 do 40 lat był jeden obywatel Syrii oraz trzech obywateli Jemenu. Następnego dnia (8 marca), także na szlaku Siemianówka – Granica Państwa, ujęto 27-letniego obywatela Syrii, który nielegalnie przekroczył granicę Polski z Białorusią.

Trzy kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy

Na szlaku Siemianówka – Granica Państwa miały miejsce 3 kolejne próby nielegalnego przedostania się na terytorium RP. 25 marca Funkcjonariusze SOK złapali pięciu obywateli Nowej Gwinei, którzy szlakiem kolejowym próbowali przemieścić się w głąb kraju. Dwa dni później na terenie bagiennym, przyległym do terenu kolejowego, zlokalizowali osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Nie potrafiły one samodzielnie wyjść z terenu bagiennego. Pomogli im mundurowi, wyprowadzając 9 wycieńczonych osób w bezpieczne miejsce.

Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy SOK, SG, a także Granicznej oraz strażaków i żołnierzy Wojska Polskiego udało się odnaleźć i wyprowadzić w bezpieczne miejsce 9 wycieńczonych osób, które przekroczyły nielegalnie granicę.

29 marca funkcjonariusze SOK ujęli w obszarze przygranicznym kolejnego nielegalnego imigranta, który poruszał się drogą leśną przyległą do szlaku kolejowego. Był to 20-letni Afgańczyk.

Wszystkie ujęte w marcu br. przez SOK osoby, które nielegalnie przebywały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Dodaj komentarz