global Inwestycje

Norwegia wyda 3 miliardy koron na kolej

Norweskie przedsiębiorstwo Bane NOR odpowiedzialne jest w tym kraju za utrzymanie infrastruktury kolejowej. Zgodnie z informacjami prasowymi zamieszczonymi na oficjalnej stronie właśnie podpisało kontrakty z 23 wykonawcami. Będą oni odpowiedzialni za wykonanie nowych torowisk na terenie całego kraju.

Bane NOR dba o prawidłowe wykorzystanie infrastruktury kolejowej na terenie Norwegii. (fot. ilustracyjne)
Bane NOR dba o prawidłowe wykorzystanie infrastruktury kolejowej na terenie Norwegii. (fot. ilustracyjne)

Łączna wartość podpisanych umów oscyluje w granicach aż 3 miliardów koron norweskich, co w przeliczeniu daje kwotę około 300 milionów euro. Bane NOR podpisało kontrakty na najbliższych osiem lat, w czasie których wybrane podmioty poprowadzą ponad cztery tysiące kilometrów nowych torowisk kolejowych. Każda umowa ramowa obowiązuje przez rok, po czym możliwe są opcje przedłużenia na trzy lata, a następnie na cztery. Po raz pierwszy w historii doszło przy tym do jednoczesnego podpisania umów we wszystkich trzech oddziałach: północnym, wschodnim oraz południowo-zachodnim. Przypuszczalnie taki krok przyczyni się do kompleksowej i wydajnej pracy na wszystkich obszarach kolejowych.

Jakie prace zostały wymienione w kontraktach?

Wśród zadań, z jakimi będą musieli zmierzyć się wykonawcy wymienione zostały takie prace, jak układanie fundamentów, tworzenie konstrukcji betonowych czy odlewniczych. Zasadnicza część dotyczy natomiast prac mostowych oraz tunelowych, układania kanałów kablowych oraz przygotowywania terenu, także skalistego, pod wytyczone trasy kolejowe.

Bane NOR podkreśla, że wybór tak wielu wykonawców w tym samym czasie pozwoli na wszechstronne działanie wokół infrastruktury kolejowej. Dodatkowo współpraca została nawiązana z firmami krajowymi, lokalnymi i regionalnymi. To przyczyni się do pewnej stabilizacji rynku budowalnego na różnych jego poziomach. Proces przetargowy trwał pięć miesięcy.

Kilka słów o Bane NOR

Bane NOR dba o prawidłowe wykorzystanie infrastruktury kolejowej na terenie Norwegii. Przedsiębiorstwo dokłada także wszelkich starań, by zapewnić pasażerom przyjazne otoczenie do podróżowania. Do jego zadań należy ponadto zarządzanie ruchem kolejowym, również w przypadku niespodziewanych awarii, gdy konieczne jest wdrożenie działań operacyjnych różnego rodzaju.