global Wydarzenia

Nowa hala serwisowa ICE w Dortmundzie

W Dortmundzie wybudowana zostanie hala serwisowa przeznaczona do obsługi pojazdów kolejowych ICE. Inwestycji podejmuje się niemiecka grupa Deutsche Bahn. Na nowy zakład utrzymania pociągów tej kategorii DB planuje wydać aż 400 milionów euro, a zatrudnienie w obiekcie znaleźć ma 500 osób.

Nowa hala serwisowa ICE w Dortmundzie

Jakie prace będą realizowane w hali ICE?

Hala zostanie postawiona na terenie dawnego dworca towarowego w Dortmundzie. Nowoczesne zaplecze techniczne, które ma posłużyć do kompleksowej obsługi szybkich składów zespolonych, wykorzysta w ten sposób część już istniejącej infrastruktury kolejowej, co obniży koszty inwestycji, a także przyspieszy niektóre procesy budowlane. Dortmund stanowi natomiast centralny węzeł kolejowy, zatem nie dziwi wybór takiej lokalizacji hali serwisowej.

O zakładzie nie powiedziano jeszcze zbyt wiele – na tę chwilę wiadomo jedynie, że postawiona zostanie hala konserwacyjna o powierzchni 450 metrów kwadratowych. Mają się w niej zmieścić 4 główne tory techniczne, na których będzie można obsługiwać do 17 pociągów ICE na dobę. Deutsche Bahn planuje wykorzystywanie narzędzi predykcyjnych, to jest takich, które alarmują o możliwości wystąpienia awarii jeszcze przed wyraźnymi symptomami. Eksploatacja tego zakładu ma w całości wykluczać emisję dwutlenku węgla.

Nowa hala serwisowa ICE w Dortmundzie

Kiedy powstanie obiekt?

Niezbędny proces zatwierdzania projektu rozpocznie się jeszcze przed końcem tego roku. Na początku 2022 roku DB będzie prowadziło otwarte rozmowy w formie konsultacji z mieszkańcami miasta. Rozpoczęcie prac ma natomiast nastąpić dopiero w 2025 roku. Roboty potrwają około 2 lata.

Autor: Katarzyna Jarząbek

Dodaj komentarz