Inwestycje Wydarzenia

Nowe perony na linii kolejowej Poznań – Szczecin

PKP Polskie Linie Kolejowe oddały do użytku nowe perony w Bierzwniku i Rębuszu na linii Poznań – Szczecin. Projekt realizowany między stolicami Wielkopolski i Pomorza Zachodniego kosztuje ponad 4 mld zł.

Nowy peron na stacji w Rębuszu (fot. Łukasz Brylowski / PKP PLK)
Nowy peron na stacji w Rębuszu (fot. Łukasz Brylowski / PKP PLK)

Wyższe, szersze i dłuższe perony pozwalają pasażerom wygodniej wsiadać, a także wysiadać z pociągów w Bierzwniku i Rębuszu. Wykonawca prac dostosował platformy do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonał wygodne dojścia do peronów, a także antypoślizgową nawierzchnię. Ta posiada ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących.

Na peronach znajdują się nowe wiaty i ławki, a także jaśniejsze oświetlenie LED. Orientację podróżnym ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Obok peronów są stojaki na rowery, dzięki którym osoby podróżujące koleją, mogą połączyć dwa ekologiczne środki transportu. Wśród zamontowanych koszy na śmieci, są również takie, które umożliwiają segregację odpadów.

Wygodniejsza podróż koleją między Wielkopolską a Pomorzem Zachodnim

Już w 23 miejscowościach na trasie między Poznaniem a Szczecinem można wygodniej wsiadać do pociągów z nowych peronów. Polskie Linie Kolejowe sukcesywnie zwiększają komfort podróży. Tylko na zachodniopomorskiej i lubuskiej części trasy to perony w Podleścu, Mierzęcinie, Bierzwinku, Rębuszu, Starym Klukomiu, Choszcznie, Ziemomyślu, Dolicach, Morzycy, Kolinie, Grzędzicach, Miedwiecku, Reptowie i Szczecinie Zdunowie. Modernizacja zwiększy komfort podróży na ponad 30 stacjach i przystankach.