global Tramwaje

Nowe tramwaje dotarły do Moskwy [ZDJĘCIA]

Moskwa odebrała pierwsze cztery tramwaje najnowszej generacji typu 71-931M Vityaz-M. Zamówienie, o wartości 22,15 mld rubli, obejmuje dostawę od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. 74 takich trójczłonowych pojazdów oraz 40 jednoczłonowych tramwajów 71-911EM Lionet. Ponadto producent PK Transport Systems zobowiązany jest do 30-letniego serwisu.

Fot. PK Transport Systems

Wagon Vityaz-M to unowocześniona wersja sprawdzonego tramwaju Vityaz 71-931. Posiada niskopodłogowy, elastyczny wózek obrotowy własnej konstrukcji i produkcji. W tej wersji położono szczególny nacisk na kwestie energooszczędności, wykorzystane superkondensatory mają zmniejszyć zużycie energii trakcyjnej nawet o 30%. Nie zapomniano też o komforcie pasażerów – węższe przekładnie pozwalają o 5% zwiększyć szerokości przejścia, dodając 65 mm w przedniej i tylnej części oraz 240 mm w sekcji pośredniej.

Tramwaje wyposażono także w ulepszoną, cichszą klimatyzację i ogrzewane wejścia, aby zimne powietrze nie dostawało się do stref pasażerskich. Konsola w kabinie motorniczego została wyposażona w ekrany wysokiej rozdzielczości, dodano też czujniki i systemy rozpoznawania twarzy do monitorowania obecności pasażerów w pobliżu drzwi. Tramwaje posiadają możliwość doposażenia w system wspomagania motorniczego, będący krokiem w kierunku automatyzacji pojazdu.

Dodaj komentarz