Inwestycje

Nowe windy, zmodernizowane perony. PKP PLK zmodernizowało szczeciński dworzec

Fot. K. Jata / PKP PLK

PKP PLK przeznaczyły ok. 70 mln zł na dostosowanie do potrzeb podróżnych dworca PKP Szczecin Główny. W obiekcie zamontowano windy i stworzono nowy łącznik – przejście przez stację. Inwestycja jest współfinansowana z POIiŚ.

Po modernizacji peronów, każdy został dostosowany tak,  by wygodnie wsiadać i wysiadać z pociągów. Obiekty mają zadaszenie oraz ławki. Orientację ułatwia czytelne oznakowanie, a informacje o kursowaniu pociągów podawane są na wyświetlaczach oraz w komunikatach głosowych.

W ramach wykonanych prac powstał przeszklony łącznik o długości 150 metrów, zlokalizowany nad peronem nr 3, oraz wyremontowano kładkę łączącą ul. Czernieckiego z Kolumba. Pasażerowie mają do dyspozycji windy ‒ cztery z peronów na kładkę oraz jedną przy ul. Kolumba.

– Ostatnim przebudowanym peronem był peron nr 4. Został wydłużony o ponad 30 m, do 252 m. Są nowe, zadaszone schody na wyremontowaną kładkę nad torami. Dla osób mających trudności z poruszaniem się jest winda – informuje Piotr Hamarnik z Zespołu Prasowego PKP PLK. – Dojście do pociągów ułatwia pochylnia od strony ul. Czarnieckiego. Od niedzieli 15 marca, przy peronie zatrzymywać się będą pociągi regionalne m.in. w stronę Gryfina, Świnoujścia i do Niemiec.

Na stacji zamontowane zostały nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wydłużenie toru przy peronie nr 2 umożliwiło sprawniejszą obsługę pociągów wjeżdżających do Szczecina.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują stację Szczecin Główny w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM) Etap I Szczecin Główny”. Inwestycja warta jest ok. 70 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie prace planowane są do końca marca. Inwestycja uwzględniała wcześniejsze prace na stacji Szczecin Gł.

Reklama