Inwestycje Wydarzenia

Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania na stacji Czechowice-Dziedzice

Nowy peron i komputerowe urządzenia sterowania ruchem w Czechowicach-Dziedzicach zapewnią bezpieczny i sprawny przejazd pociągów na trasie z Katowic w Beskidy i do granicy z Czechami. Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych na linii Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg oszacowano na 1,4 mld zł. Projekt uzyskał dofinansowanie z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Nowy peron na stacji Czechowice - Dziedzice (Fot. Łukasz Hachuła / PKP PLK)
Nowy peron na stacji Czechowice – Dziedzice (Fot. Łukasz Hachuła / PKP PLK)

Stacja Czechowice-Dziedzice została wyposażona w lokalne centrum sterowania (LCS), z którego przy pomocy nowoczesnych systemów komputerowych, dyżurni ruchu dbają już o bezpieczeństwo i sprawny przejazd na liniach kolejowych. Z LCS nadzór nad ruchem pociągów obejmuje stację Czechowice-Dziedzice, przystanek Zabrzeg oraz tzw. posterunki odgałęźne Most Wisła i Ochodza. To nie koniec, bo po zakończeniu inwestycji do LCS dołączą kolejne stacje oraz posterunki od Tychów do Zebrzydowic.

Wygodniejsza i szybsza podróż w Beskid Śląski

Dyżurnych ruchu wspiera nowoczesny system komputerowy, który zastąpił stare systemy przekaźnikowe. Przejazdy pociągów są śledzone na monitorach, a urządzenia zamontowane w torach odnotowują liczbę przejeżdżających wagonów. Dzięki kamerom, monitorowana jest sytuacja na przejazdach kolejowo-drogowych.

Widoczne zmiany także dla pasażerów

Dla podróżnych perony stacji Czechowice-Dziedzice stały się bardziej dostępne i komfortowe. Pasażerowie korzystają już z nowego peronu po modernizacji, na którym pojawiła się funkcjonalna wiata, są też nowe ławki, informacja pasażerska, czytelne oznakowanie i jasne oświetlenie. Bezpieczne i wygodne dojście na nowy peron zapewnia przejście podziemne, wkrótce zaczną działać też windy.

Zmiany na Goczałkowice Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg

Efektem prac na linii będą sprawniejsze podróże na trasie z Katowic do Zebrzydowic i w Beskid Śląski. Podróżni korzystają z dwóch nowych peronów w Zabrzegu, a także z bezpiecznego przejścia pod torami i na drugą stronę miasta. Pociągi jeżdżą też po nowym torze i moście nad Wisłą między Goczałkowicami Zdrojem a Czechowicami. Nowa przeprawa kolejowa zapewnia bezpieczne podróże i przewóz towarów. Wróciły bezpośrednie połączenia między Goczałkowicami a Zabrzegiem po tzw. łącznicy. Takie rozwiązanie nie wymaga wjazdu do stacji Czechowice pociągów z Katowic do Skoczowa, a także z Katowic do Zabrzegu.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi przepustowość kolejowych szlaków oraz zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach. Wykonawca inwestycji dostosuje linie kolejowe do wymogów transeuropejskiej sieci transportowej. Projekt zapewnia wzrost konkurencyjności kolei względem innych środków transportu. Składy pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Projekt przewiduje wymianę około 50 km torów i sieci. Wymiana rozjazdów zapewni płynny przejazd pociągów przez stację i przystanki. Na zwiększenie bezpieczeństwa przewozów wpłynie przebudowa 3 przejazdów kolejowo-drogowych.

Dodaj komentarz