global Tabor Wydarzenia

Nowoczesne wagony dla Egipskich Kolei Państwowych

W ostatnich dniach do Egiptu trafiły pierwsze wagony pasażerskie III klasy produkowane przez węgierskie zakłady Dunakeszi Járműjavító Kft. Cały tabor powstaje przy współpracy z rosyjskim Twierskim Zakładem Produkcji Wagonów, który w tym zamówieniu jest odpowiedzialny za produkcję trzydziestu wagonów restauracyjnych.

Nowoczesne wagony dla Egipskich Kolei Państwowych
Fot. djj.hu

Rozbudowa egipskiego taboru kolejowego

Egipt złożył zamówienie łącznie na 1300 wagonów osobowych, które będą eksploatowane na torach o rozstawie 1435 mm. Kontrakt podpisany jeszcze w 2018 roku opiewa na kwotę przekraczającą miliard euro.

Transfer z poprzedniego tygodnia otwiera drugi etap dostaw, w którym łącznie ma się znaleźć:

  • 500 wagonów klasy III,
  • 180 wagonów klasy II,
  • 90 wagonów klasy I.

Wszystkie pojazdy wyposażone zostaną w systemy klimatyzacji. Do cech charakterystycznych wagonów węgierskiej produkcji należy specyficzna konstrukcja okien – ze względu na intensywne nasłonecznienie panujące w Egipcie zastosowano podwójne systemy szybowe, które mają na celu chronić wnętrze przed promieniowaniem.

Wagony są dodatkowo wyposażone w tablice informacyjne, na których podawane są dane dotyczące daty, temperatury powietrza na zewnątrz i w środku oraz informacje o bieżącym poziomie wilgotności. Z myślą o pasażerach z różnych zakątków świata dane te udostępniane są nie tylko w języku arabskim, ale też po angielsku.

Autor: Katarzyna Jarząbek

Plany taborowe PKP Intercity

Dodaj komentarz