global Tabor Wydarzenia

Nowoczesne wagony dla Egipskich Kolei Państwowych

W ostatnich dniach do Egiptu trafiły pierwsze wagony pasażerskie III klasy produkowane przez węgierskie zakłady Dunakeszi Járműjavító Kft. Cały tabor powstaje przy współpracy z rosyjskim Twierskim Zakładem Produkcji Wagonów, który w tym zamówieniu jest odpowiedzialny za produkcję trzydziestu wagonów restauracyjnych.

Fot. djj.hu

Rozbudowa egipskiego taboru kolejowego

Egipt złożył zamówienie łącznie na 1300 wagonów osobowych, które będą eksploatowane na torach o rozstawie 1435 mm. Kontrakt podpisany jeszcze w 2018 roku opiewa na kwotę przekraczającą miliard euro.

Transfer z poprzedniego tygodnia otwiera drugi etap dostaw, w którym łącznie ma się znaleźć:

  • 500 wagonów klasy III,
  • 180 wagonów klasy II,
  • 90 wagonów klasy I.

Wszystkie pojazdy wyposażone zostaną w systemy klimatyzacji. Do cech charakterystycznych wagonów węgierskiej produkcji należy specyficzna konstrukcja okien – ze względu na intensywne nasłonecznienie panujące w Egipcie zastosowano podwójne systemy szybowe, które mają na celu chronić wnętrze przed promieniowaniem.

wagony są dodatkowo wyposażone w tablice informacyjne, na których podawane są dane dotyczące daty, temperatury powietrza na zewnątrz i w środku oraz informacje o bieżącym poziomie wilgotności. Z myślą o pasażerach z różnych zakątków świata dane te udostępniane są nie tylko w języku arabskim, ale też po angielsku.

Autor: Katarzyna Jarząbek