Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nowy budynek dworca w Wasilkowie otwarty

Niewielki, nowoczesny, ekologiczny i bezpieczny – taki jest właśnie dworzec w Wasilkowie, który otwarto dla podróżnych. Budynek został wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.

Nowy budynek dworca w Wasilkowie (fot. PKP SA)
Nowy budynek dworca w Wasilkowie (fot. PKP SA)

Zakończona właśnie budowa nowego dworca w Wasilkowie była siódmą inwestycją sfinalizowaną w województwie podlaskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak dworzec wygląda?

Nowy obiekt w Wasilkowie, to typowy niewielki dworzec aglomeracyjny. Odznacza się on współczesną i minimalistyczną formą architektoniczną z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Inwestor zbudował obiekt w formule typowego Innowacyjnego Dworca Systemowego. Jego elewacja jest utrzymana w  jasnej kolorystyce, co odpowiada współczesnym kanonom w architekturze.

Wykonawca umieścił całość funkcji dworcowych pod wiatą będącą jednocześnie zadaszeniem budynku. Podróżni znajdą pod nią otwartą poczekalnię, osłoniętą z trzech stron, z kilkoma siedziskami. Dodatkowo zamontowano tam promienniki, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą zlokalizowano również pomieszczenie toalet, a także stojaki rowerowe i stację naprawy jednośladów. Informacja o przyjazdach i  odjazdach pociągów jest wyświetlana na nowoczesnych elektronicznych tablicach.

Dworzec w Wasilkowie to kolejny dowód na to, że konsekwentnie realizujemy postawiony cel, którym jest przyjazna kolej. Jest to niewielki, nowoczesny i proekologiczny obiekt, który ma obsługiwać głównie ruch aglomeracyjny. Mam nadzieję, że przebudowy i budowy dworców kolejowych sprawią, że w naszych codziennych podróżach będziemy jeszcze częściej wybierać kolej – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycji mówi także Andrzej Bittel.

– Otwarcie dworca w Wasilkowie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej miejscowości w województwie podlaskim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowy budynek dworca stanie się wizytówką Wasilkowa oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Białegostoku. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych. W jego ramach polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

W konferencji prasowej udział wzięli przedstawiciele PKP SA.

Budowa nowego dworca w Wasilkowie to półmetek wszystkich inwestycji realizowanych przez PKP S.A. w województwie podlaskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jeszcze w tym roku planujemy otworzyć dla podróżnych dwa kolejne obiekty w tym regionie Polski. Będą to dworce w  Raciborach i Kuźnicy Białostockiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz