Inwestycje Wydarzenia

Nowy przystanek kolejowy pod Warszawą

Blisko 80 pociągów w ciągu doby będzie zatrzymywać się w Rokitnie, co umożliwi podróż w kierunku Warszawy, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Otwocka, Łowicza czy Sochaczewa. Takie udogodnienie zyskają mieszkańcy gminy Błonie pod Warszawą. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ok. 14 mln zł podpisały umowę na budowę przystanku w Rokitnie, między Błoniem a Płochocinem.

Nowy przystanek kolejowy powstanie w Rokitnie (fot. Paweł Sawczuk / PKP PLK)
Nowy przystanek kolejowy powstanie w Rokitnie (fot. Paweł Sawczuk / PKP PLK)

Zadanie w formule „projektuj i buduj” ma zakończyć się w 2023 r. Wykonawcą robót będzie Domost Sp. z o.o. W ich efekcie w Rokitnie, w okolicy przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Nowakowskiego w ciągu drogi wojewódzkiej 720, powstaną dwa nowe jednokrawędziowe perony o długości 200 metrów. Przewidziano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych zwiększa dostęp do kolei. Również na Mazowszu, nowy przystanek w Rokitnie ułatwi komunikację. Dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości dojazd koleją do szkół i pracy będzie możliwy już za kilkanaście miesięcy – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.