Aktualności Inwestycje

Nowy przystanek Koniecpol

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizowały budowę nowego przystanku Koniecpol Centrum na linii Kielce-Fosowskie w ramach “Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość inwestycji wynosi około 3,4 mln zł.

Przystanek Koniecpol
Fot. PKP PLK

Od 11 czerwca podróżni mogą korzystać z zupełnie nowego przystanku kolejowego Koniecpol Centrum, z którego mogą podróżować m.in. do Częstochowy, Kielc, Buska-Zdroju, a także Włoszczowy. Przystanek znajduje się na linii Kielce-Fosowskie (nr 61), między przystankiem Koniecpol Magdasz a stacją Koniecpol. Jego lokalizacja w centrum miasta zapewnia dogodny dostęp dla mieszkańców.

Wybudowano dwa jednokrawędziowe perony, które zostały wyposażone w wiaty, ławki oraz poręcze do odpoczynku na stojąco. Przystanek został oświetlony jasnym oświetleniem LED. Dodatkowo, znakowanie, system rozgłoszeniowy i sygnalizacja czasu ułatwiają podróżnym orientację. Dla osób o ograniczonej mobilności dostępna jest pochylnia, a także ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zainstalowano monitoring. Przy nowym obiekcie dostępne są także wiaty ze stojakami rowerowymi, a podróżnym przewidziano parking z 17 miejscami.

Przebudowa przystanku Koniecpol Centrum została zrealizowana w ramach “Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025″ przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wartość inwestycji wynosi około 3,4 mln zł netto.

Program ten, ogłoszony w maju 2020 r., ma na celu zapewnienie większego dostępu do komunikacji kolejowej oraz ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego. Przewidziano na niego 1 mld zł. Program obejmuje 314 lokalizacji w całej Polsce. Z tego 185 znajduje się na liście podstawowej, a 129 na liście rezerwowej. W województwie śląskim, oprócz Koniecpola Centrum, już korzysta się z efektów programu w przystankach Rybnik Niedobczyce i Rybnik Niewiadom. Umowy z wykonawcami na realizację dokumentacji projektowej i robót podpisano również dla ośmiu kolejnych lokalizacji. Program Przystankowy w Śląskiem obejmuje łącznie 12 lokalizacji:  Rybnik Paruszowiec, Rybnik Niewiadom, Rybnik Niedobczyce, Warszowice, Pawłowice Śląskie Centrum, Wodzisław Śląski Centrum, Koniecpol Centrum, Sosnowiec Centrum Handlowe/Jęzor, Katowice Ochojec, Katowice Murcki, Katowice Kostuchna i Katowice Podlesie Dąbrowa.

Dodaj komentarz