Inwestycje Pasażer

Nowy przystanek na linii Bydgoszcz – Piła. PKP PLK ogłasza przetarg

Kto zaprojektuje i zbuduje nowy przystanek kolejowy na trasie Bydgoszcz – Piła? PKP Polskie Linie Kolejowe właśnie ogłosiły przetarg na to zadanie. Wiemy, gdzie powstanie inwestycja!

Nowy przystanek kolejowy powstanie w miejscowości Trzeciewnica (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)
Nowy przystanek kolejowy powstanie w miejscowości Trzeciewnica (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)

Nowy przystanek kolejowy usprawni podróże mieszkańcom Trzeciewnicy k. Nakła nad Notecią. Dwa perony powstaną w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Łąkowej.

Wysokie perony mają usprawnić wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Komfortowe będzie także samo dojście do obiektu. Ten wyposażony zostanie we wiaty, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy i czytelne oznakowanie. Nad peronami pojawi się oświetlenie.

PLK S.A. ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej oraz prac budowlanych. Zakończenie budowy przystanku planuje się w I połowie 2025 r. Inwestycję sfinansują środki z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację programu przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związane z zapewnieniem miejsc parkingowych dla pasażerów. W efekcie podróżni zyskają dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

– Realizowane w woj. kujawsko – pomorskim inwestycje z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” poprawiają dostęp do kolei. Nowy przystanek na trasie z Bydgoszczy do Piły zachęci do podróżowania pociągiem np. do pracy lub szkoły. Kolej w regionie staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu – wygodnym, bezpiecznym i przyjaznym środowisku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Na terenie woj. kujawsko – pomorskiego Program obejmuje m.in. przebudowę peronów na przystanku Bydgoszcz Zachód, budowę nowych przystanków Grudziądz Centrum, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Rządz, Tuchola Rudzki Most, a także przebudowę przejścia podziemnego na stacji Nakło nad Notecią. Z efektów Programu korzystają już mieszkańcy Grzybna, gdzie zmodernizowano przystanek na linii z Bydgoszczy do Chełmży.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, zaś na liście rezerwowej 129.

Dodaj komentarz