Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Nowy przystanek na trasie Wrocław – Opole

Podróżni korzystający z kolei w Oławie i na trasie Wrocław – Oława – Brzeg – Opole zyskają dodatkowy dostęp do pociągów. W ramach tzw. Programu Przystankowego za dwa lata powstanie przystanek Oława Zachodnia. PKP PLK podpisały umowę za ponad 9 mln zł netto na projekt, a także budowę.

Nowy przystanek w Oławie Zachodniej będzie miał dwa perony. Ich wysokość pozwoli pasażerom na łatwe, a także bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. (fot. Bogdan Ząbek / PKP PLK)
Nowy przystanek w Oławie Zachodniej będzie miał dwa perony. Ich wysokość pozwoli pasażerom na łatwe, a także bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. (fot. Bogdan Ząbek / PKP PLK)

Przystanek między Lizawicami a Oławą przewidziano koło dużego osiedla mieszkaniowego im. Jakuba Sobieskiego. Czas przejazdu do Wrocławia zajmie ok. 25 min. Podróżni korzystający z przystanków na trasie WrocławOpole, Opole Wrocław mają codziennie do dyspozycji około 50 pociągów regionalnych.

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu o realizowanym programie:

– Dzięki inwestycjom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” – takim jak budowa przystanku Oława Zachodnia, zwiększa się dostępność kolei w województwie dolnośląskim. Poprawa dostępu do pociągów w całym kraju i dla wszystkich podróżnych powoduje, że mieszkańcy chętniej wybiorą kolej w codziennych, a także okazjonalnych podróżach. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych.

 

Do oczekiwanych skutków ogólnopolskich działań na rzecz zwiększenia dostępności do kolei powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK.

– Nowy przystanek Oława Zachodnia, który PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zbudują dzięki „Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” będzie istotnym ułatwieniem i zachętą do podróży koleją z Oławy do Wrocławia i w kierunku Opola. Podobne realizacje w obszarze aglomeracji i na liniach kolejowych w całym kraju zwieszają rolę kolei, jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego.

Przystanek w Oławie. Co otrzymają podróżni?

Nowy przystanek w Oławie Zachodniej będzie miał dwa perony. Ich wysokość pozwoli pasażerom na łatwe, a także bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Wykonawca dostosuje dojścia do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na peronach zostanie zamontowane oświetlenie, pozwalające na bezpieczne korzystanie z kolei także w nocy. Ustawione zostaną wiaty i ławki. Podróże ułatwi zarówno czytelne oznakowanie, jak i gabloty z rozkładami jazdy. Obok przystanku zaplanowano zaś przejście podziemne, które ułatwi komunikacje między peronami.

Wykonawcą inwestycji jest firma INFRAKOL Sp. z o.o. Sp.k. Zgodnie z umową na projekt i budowę pierwszy pociąg zatrzyma się na nowych peronach Oławy Zachodniej za 24 miesiące.

Dodaj komentarz