Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Nowy rozkład jazdy pociągów wpłynie na połączenia ŁKA

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaprezentowała zmiany, jakie od 12 grudnia obowiązywać będą na torach w regionie. Tego dnia wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy pociągów ŁKA.

Fot. ilustracyjne / commons.wikimedia.org

Najważniejsze zmiany na liniach w pierwszym cyklu zamknięciowym obowiązującym od 12 grudnia br. do 12 marca 2022 r.

Linia kutnowska i obwodowa

Wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadzi nowe codziennie połączenia z Łodzi do Włocławka. Pociągi kursować będą w dwóch parach – poranny i popołudniowy – z Łodzi Widzewa, przez Zgierz i Kutno z czasem przejazdu 2:20 godz. Ze względu na prace modernizacyjne na odcinku pomiędzy Zgierzem a Ozorkowem, połączenie to, do dnia 31 grudnia, skierowanie będzie przez Zgierz, Łowicz Główny i Kutno. Dodatkowo od 23 grudnia br. uruchomiona zostanie trzecia para pociągów kursujących w skróconej relacji – Łęczyca – Włocławek – Łęczyca.

Do 22 grudnia br. na odcinku  ZgierzKutnoZgierz nadal jeździć będą autobusy zastępcze.

23 grudnia br. zostanie otwarta dla pociągów ŁKA zmodernizowana linia kolejowa na odcinku Zgierz – Łęczyca.

Pomimo otwarcia linii, nadal będzie trwała modernizacja stacji Kutno, co spowoduje, że część połączeń kolejowych na odcinku Łęczyca – Kutno – Łęczyca nadal będzie obsługiwana autobusami.

Prędkość pociągów pomiędzy Zgierzem a Łęczycą zostanie podniesiona z 70 do 120 km/h. Przepustowość na tym odcinku poprawi się nie tylko dzięki podniesieniu prędkości, ale również przebudowie przystanku Zgierz Północ, na którym od 23 grudnia br. będą rozpoczynały i kończyły bieg pociągi ŁKA. Możliwe tam również będzie mijanie się pociągów jadących z przeciwnych kierunków. Na odcinku objętym modernizacją podniesiono parametry techniczne linii kolejowej, wymieniono tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowano również przejazdy kolejowo – drogowe. Podróżni będą mogli korzystać ze zmodernizowanych peronów wyposażonych w nowe oświetlenie i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Linia sieradzka

Nowością w ofercie ŁKA jest uruchomienie piątkowego i niedzielnego pociągu relacji Łódź FabrycznaPoznań Główny – Łódź Fabryczna. Czas przejazdu naszego przyspieszonego pociągu (ok. 3 godziny) będzie konkurencyjny wobec innych połączeń bezpośrednich. Ponadto dzięki nawiązaniu współpracy z poznańskim ZTM, bilety kolejowe ŁKA będą honorowane przez 45 minut w komunikacji publicznej w Poznaniu.