Inwestycje

Nowy Sącz: Newag zaprezentował nowe elektryczne lokomotywy dla IC

Przemowa Prezesa Zarządu firmy Newag. (Fot. kadr z filmu)

Na dworcu kolejowym w Nowym Sączu odbyła się prezentacja elektrycznej lokomotywy Griffin, którą firma Newag wyprodukowała dla PKP Intercity. Wśród zaproszonych gości był prezydent miasta, marszałek województwa oraz Prezes Zarządu Newag – Zbigniew Konieczek.

Newag przekazał dziś 8 z 30 zamówionych lokomotyw.

– To ostatnie chwile przed tym, jak lokomotywy wyruszą w Polskę, jak pojadą w kierunku Warszawy – mówił w trakcie uroczystości Zbigniew Konieczek. – Lada dzień zaczną wozić pasażerów po polskich torach. Tym bardziej miło mi jest poinformować państwa, że te pojazdy wyprodukowane zostały tu – w Nowym Sączu. Panie marszałku, panie prezydencie – myślę, że powinniście być z tego dumni.

 

Na chwilę przed wyruszeniem lokomotyw do stolicy, głos zabrał marszałek województwa małopolskiego – Witold Kozłowski.

– Chciałbym pogratulować zarówno kierownictwu spółki Newag, jak i całej załodze firmy, że zdobyli tak duży kontrakt – mówił marszałek. – Zakup 30 nowych lokomotyw to koszt ponad pół miliarda zł. Pojazdy te wykonane zostały nieprawdopodobnie solidnie. Z lekką zazdrością patrzę na te napisy z boku lokomotywy. Cieszyłbym się, gdyby zamiast Intercity, widniał tam napis Koleje Małopolskie. Ale wszystko przed nami. Mam nadzieję, że w przyszłości takie lokomotywy nie tylko przejadą przez Kraków, ale się w nim zatrzymają. I tego nam wszystkim życzę.

 

W maju 2018 roku spółka PKP Intercity S.A. podpisała z NEWAG S.A. umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych Griffin, która następnie została rozszerzona we wrześniu, zamawiając dodatkowo 10 nowoczesnych pojazdów w tzw. prawie opcji. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 551,4 mln zł brutto.

Nowe pojazdy będą rozwijać prędkość do 160 km/h. Pozwolą więc efektywnie wykorzystywać zmodernizowane linie kolejowe. Będą to także najnowocześniejsze lokomotywy elektryczne w Polsce. Zostaną one wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:

  • Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/(Gorzów Wielkopolski)
  • Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.

Reklama