Inwestycje

Nowy Sącz: Newag zaprezentował nowe elektryczne lokomotywy dla IC

Przemowa Prezesa Zarządu firmy Newag. (Fot. kadr z filmu)

Na dworcu kolejowym w Nowym Sączu odbyła się prezentacja elektrycznej lokomotywy Griffin, którą firma Newag wyprodukowała dla PKP Intercity. Wśród zaproszonych gości był prezydent miasta, marszałek województwa oraz Prezes Zarządu NewagZbigniew Konieczek.

Newag przekazał dziś 8 z 30 zamówionych lokomotyw.

– To ostatnie chwile przed tym, jak lokomotywy wyruszą w Polskę, jak pojadą w kierunku Warszawy – mówił w trakcie uroczystości Zbigniew Konieczek. – Lada dzień zaczną wozić pasażerów po polskich torach. Tym bardziej miło mi jest poinformować państwa, że te pojazdy wyprodukowane zostały tu – w Nowym Sączu. Panie marszałku, panie prezydencie – myślę, że powinniście być z tego dumni.

 

Na chwilę przed wyruszeniem lokomotyw do stolicy, głos zabrał marszałek województwa małopolskiego – Witold Kozłowski.

– Chciałbym pogratulować zarówno kierownictwu spółki Newag, jak i całej załodze firmy, że zdobyli tak duży kontrakt – mówił marszałek. – Zakup 30 nowych lokomotyw to koszt ponad pół miliarda zł. Pojazdy te wykonane zostały nieprawdopodobnie solidnie. Z lekką zazdrością patrzę na te napisy z boku lokomotywy. Cieszyłbym się, gdyby zamiast Intercity, widniał tam napis Koleje Małopolskie. Ale wszystko przed nami. Mam nadzieję, że w przyszłości takie lokomotywy nie tylko przejadą przez Kraków, ale się w nim zatrzymają. I tego nam wszystkim życzę.

 

W maju 2018 roku spółka PKP Intercity S.A. podpisała z NEWAG S.A. umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych Griffin, która następnie została rozszerzona we wrześniu, zamawiając dodatkowo 10 nowoczesnych pojazdów w tzw. prawie opcji. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 551,4 mln zł brutto.

Nowe pojazdy będą rozwijać prędkość do 160 km/h. Pozwolą więc efektywnie wykorzystywać zmodernizowane linie kolejowe. Będą to także najnowocześniejsze lokomotywy elektryczne w Polsce. Zostaną one wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:

Dodaj komentarz