Tramwaje

Nowy wagon Tramwajów Śląskich przechodzi proces homologacji

Fot. Tramwaje Śląskie

W stolicy Wielkopolski trwa proces homologacji pierwszego z 10 tramwajów jednoczłonowych zamówionych przez Tramwaje Śląskie z firmy Modertrans Poznań.

Zamówienie dotyczy 10 nowych wagonów jednoczłonowych, w tym dwóch tramwajów dwukierunkowych. Pierwszy pojazd w połowie lutego przewieziony został do siedziby MPK Poznań i rozpoczął proces homologacyjny. Jak zapewnia producent, budowa kolejnych tramwajów realizowana jest zgodnie z harmonogramem.

– Podczas niedawnej wizyty w fabryce w Biskupicach Wielkopolskich Prezes Zarządu naszej Spółki osobiście mógł się przyjrzeć zarówno pierwszemu, już niemal gotowemu wagonowi, jak i procesowi produkcji innych tramwajów. Usłyszał również zapewnienia ze strony Zarządu firmy Modertrans, o zakończeniu produkcji i dostarczeniu na Śląsk wszystkich zamówionych tramwajów w umownym terminie tj. do końca czerwca – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

 

Pierwszy wagon wyjedzie na Śląsk w marcu.

– wagon ten jest już bowiem gotowy i w sobotnie wczesne popołudnie został przewieziony do zajezdni tramwajowej Franowo w Poznaniu, gdzie rozpocznie się proces homologacyjny. Po jego zakończeniu tramwaj przewieziony zostanie do zajezdni tramwajowej w Katowicach, gdzie prowadzona będzie procedura odbiorowa – informuje Zowada.

 

Jak wyglądać będzie konstrukcja i wygląd nowych wagonóow?

Pojazdy bazują na rozwiązaniach z tramwajów Moderus Gamma. wagon jest w niemal połowie niskopodłogowy, osadzony na nowoczesnych wózkach trakcyjnych. W części pasażerskiej tramwaju znalazły się m.in.: klimatyzacja, ładowarki USB, rampa ułatwiająca wjazd wózków do tramwaju, inteligentne urządzenia wizualnej i fonicznej informacji pasażerskiej, drzwi odskowo-przesuwne i wiele innych.