global Inwestycje

ÖBB buduje pierwszą na świecie turbinę wiatrową wytwarzającą prąd trakcyjny

Austriacki przewoźnik ÖBB buduje pierwszą na świecie turbinę wiatrową wytwarzającą prąd trakcyjny o częstotliwości 16,7 Hz. ÖBB-Infrastruktur AG już teraz polega na produkcji w 100 proc. ekologicznego prądu trakcyjnego z energii wodnej i energii słonecznej. Teraz przyszedł czas na energię wiatrową.

ÖBB to największa firma w Austrii, która zajmuje się ochroną klimatu. Prąd trakcyjny, który wykorzystywany jest przez spółkę pochodzi w 100 proc. z energii odnawialnej.

Aby zwiększyć własną produkcję energii odnawialnej, ÖBB-Infrastruktur AG buduje pierwszą na świecie turbinę wiatrową wytwarzającą prąd trakcyjny w Höflein w Dolnej Austrii i prowadzi pionierskie prace w dziedzinie zrównoważonego wytwarzania prądu trakcyjnego z mocy wiatru.

Energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii jest głównym filarem korzyści klimatycznych ÖBB. Dzięki dziesięciu elektrowniom wodnym ÖBB i ponad 20 systemom fotowoltaicznym ÖBB, przyjazna dla środowiska energia elektryczna jest z powodzeniem produkowana i wykorzystywana w infrastrukturze kolejowej. Sam ÖBB wytwarza około jednej trzeciej przyjaznego dla klimatu prądu trakcyjnego, który jest wymagany w sieci kolejowej. Turbina wiatrowa zasilana prądem trakcyjnym 16,7 Hz będzie miała ogromne znaczenie dla prośrodowiskowego funkcjonowania spółki. Wytworzona energia trafia bezpośrednio do linii napowietrznej kolei.

– Walka z kryzysem klimatycznym to wielkie wyzwanie dla naszych czasów – mówi Leonore Gewessler, minister ochrony klimatu Austrii. – Szansę widzę w sektorze mobilności. ÖBB wnosi istotny wkład w dążenie do neutralności klimatycznej do 2040 r. i autonomię energetyczną w Austrii, budując pierwszą na świecie turbinę wiatrową na prąd trakcyjny. Dzięki temu podróżowanie pociągiem będzie jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.

 

O inwestycji mówił także dyrektor generalny ÖBB Andreas Matthä.

– Jako firma zajmująca się ochroną klimatu w Austrii, odgrywamy ważną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi – podkreśla. – Od 2018 roku wykorzystujemy w 100 proc. zieloną energię trakcyjną. Dzięki naszym dziesięciu elektrowniom wodnym i siedmiu przetwornicom częstotliwości każdego dnia wnosimy znaczący wkład w umożliwienie pasażerom podróżowania w sposób zrównoważony, a przede wszystkim przyjazny dla środowiska. Niezależnie od tego, czy chodzi o zieloną energię elektryczną w pociągach, czy lokomotywy hybrydowe, czy to autobusy elektryczne, tory kolejowe w ruchu towarowym, czy też przez dworce kolejowe neutralne dla klimatu – staramy się jak najlepiej wykorzystać nasze możliwości i wkład w ochronę klimatu.

 

Niezależnie od tego, czy jest to energia elektryczna dla pociągów, stacji czy terminali – ÖBB jest pionierem w wytwarzaniu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dla systemu kolejowego. Pierwsza na świecie elektrownia słoneczna na prąd trakcyjny na wschód od przystanku Wilfleinsdorf w Dolnej Austrii została uruchomiona już w 2015 roku. Ponadto na dźwiękoszczelnej ścianie w Tullnerfeld pilotowano pierwszy na świecie system fotowoltaiczny, który wytwarzał zielony prąd trakcyjny (16,7 Hz) dla sieci kolejowej. Dzięki pierwszej na świecie turbinie wiatrowej na prąd trakcyjny, przewoźnik kontynuuje przyjazne dla środowiska wytwarzanie energii, a produkcja własna wzrasta. Projekt pilotażowy „Elektrownia wiatrowa na prąd trakcyjny Höflein” stanowi zatem dla ÖBB kolejny ważny krok w kierunku rozszerzenia własnej produkcji czystej energii elektrycznej.

Dodaj komentarz