global Inwestycje

ÖBB buduje pierwszą na świecie turbinę wiatrową wytwarzającą prąd trakcyjny

Austriacki przewoźnik ÖBB buduje pierwszą na świecie turbinę wiatrową wytwarzającą prąd trakcyjny o częstotliwości 16,7 Hz. ÖBB-Infrastruktur AG już teraz polega na produkcji w 100 proc. ekologicznego prądu trakcyjnego z energii wodnej i energii słonecznej. Teraz przyszedł czas na energię wiatrową.

ÖBB to największa firma w Austrii, która zajmuje się ochroną klimatu. prąd trakcyjny, który wykorzystywany jest przez spółkę pochodzi w 100 proc. z energii odnawialnej.

Aby zwiększyć własną produkcję energii odnawialnej, ÖBB-Infrastruktur AG buduje pierwszą na świecie turbinę wiatrową wytwarzającą prąd trakcyjny w Höflein w Dolnej Austrii i prowadzi pionierskie prace w dziedzinie zrównoważonego wytwarzania prądu trakcyjnego z mocy wiatru.

Energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii jest głównym filarem korzyści klimatycznych ÖBB. Dzięki dziesięciu elektrowniom wodnym ÖBB i ponad 20 systemom fotowoltaicznym ÖBB, przyjazna dla środowiska Energia elektryczna jest z powodzeniem produkowana i wykorzystywana w infrastrukturze kolejowej. Sam ÖBB wytwarza około jednej trzeciej przyjaznego dla klimatu prądu trakcyjnego, który jest wymagany w sieci kolejowej. Turbina wiatrowa zasilana prądem trakcyjnym 16,7 Hz będzie miała ogromne znaczenie dla prośrodowiskowego funkcjonowania spółki. Wytworzona Energia trafia bezpośrednio do linii napowietrznej kolei.

– Walka z kryzysem klimatycznym to wielkie wyzwanie dla naszych czasów – mówi Leonore Gewessler, minister ochrony klimatu Austrii. – Szansę widzę w sektorze mobilności. ÖBB wnosi istotny wkład w dążenie do neutralności klimatycznej do 2040 r. i autonomię energetyczną w Austrii, budując pierwszą na świecie turbinę wiatrową na prąd trakcyjny. Dzięki temu podróżowanie pociągiem będzie jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.