Raport z Polski Wydarzenia

Obywatel Ukrainy zaatakował kierownika pociągu

Zwyzywał, popychał i usiłował uderzyć kierownika pociągu. Agresywnego pasażera zatrzymali funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Sprawcą okazał się obywatel Ukrainy. Mężczyzna odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

Agresywny pasażer został zatrzymany przez funkcjonariuszy SOK (fot. Straż Ochrony Kolei)
Agresywny pasażer został zatrzymany przez funkcjonariuszy SOK (fot. Straż Ochrony Kolei)

Incydent miał miejsce w ubiegłym tygodniu, w pociągu relacji PruszkówWarszawa Wschodnia. Skierowani na miejsce zdarzenia mundurowi zastali na podłodze pojazdu dwóch szarpiących się mężczyzn. Funkcjonariusze natychmiast ich rozdzielili i skuli w kajdanki agresywnego pasażera.

– Z relacji kierownika pociągu wynikało, że został on zaatakowany przez podróżnego w chwili, gdy został on poproszony o opuszczenie składu – relacjonuje insp. Piotr Żłobicki, rzecznik prasowy KG Straży Ochrony Kolei. – Mężczyzna szarpał za mundur kolejarza, wyzywał go i obrażał oraz próbował uderzyć. Dodatkowo nie posiadał ważnego biletu.

 

Ostatecznie kierownik pociągu nie doznał żadnych obrażeń ciała. Mundurowi po zakończeniu czynności wobec 46-letniego obywatela Ukrainy przekazali go patrolowi Straży Miejskiej, który przewiózł agresora do Izby Wytrzeźwień. Dalsze czynności prowadzi Komisariat Kolejowy Policji w Warszawie.

Kierownik pociągu funkcjonariuszem publicznym

Warto przypomnieć, że od 9 czerwca 2023 roku obowiązują nowe przepisy o transporcie kolejowym i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie kolejnictwa. Nadały one ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w kodeksie karnym podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Ochrona obejmuje m.in. kierownika pociągu, konduktora, maszynistę czy pracowników wchodzących w skład obsady pociągu. Nowe przepisy oznaczają, że osoby pracujące w wymienionych zawodach są traktowani jak funkcjonariusze publiczni, w przypadku naruszenia ich nietykalności cielesnej, czynnej napaści lub znieważenia. W ten sposób zaostrzona została odpowiedzialność karna osób dopuszczających się takich czynów.

Dodaj komentarz