Tramwaje

Od poniedziałku nowe tramwaje wyjadą na ulice Elbląga

Fot. Elblag.eu

Trzy tramwaje Moderus Beta MF 09 AC pojawią się na liniach nr 1 i 4. Docelowo, jeżeli pozwolą na to warunki techniczne, nowoczesne wagony będą obsługiwać pasażerów m.in. na liniach nr 1, 2 i 4.

Czwarty wyjedzie na tory po zakończeniu szkoleń dla motorniczych, a piąty trafi do Elbląga w przyszłym. Miasto kupiło pięć fabrycznie nowych tramwajów Moderus Beta MF 09 AC przy wsparciu środków europejskich. Koszt zakupu nowych tramwajów wyniósł 13 204 050 zł, w tym dofinansowanie UE to 8 300 616 zł.

Przypomnijmy, że nowe wagony są częściowo niskopodłogowe – niska podłoga znajduje się w środkowej części tramwaju i stanowi ponad 40% powierzchni podłogowej w stosunku do udziału powierzchni podłogi dla osób stojących. Człon niskopodłogowy tramwaju ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pojazdu przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, seniorom oraz poruszającym się z wózkami. Tramwaje te w części środkowej posiadają także rozkładaną rampę oraz specjalny przycisk, dzięki któremu można zasygnalizować motorniczemu np. potrzebę rozłożenia rampy i udzielenia pomocy przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdu.

Warto również wspomnieć, że drzwi tramwaju, tak jak w innych elbląskich wagonach, otwierane są na przystankach za pomocą przycisków umieszczonych wewnątrz i na zewnątrz wagonu. Po ok. 5 sekundach od momentu otwarcia, drzwi będą samoczynnie się zamykały – wyjątkiem od tej reguły będzie aktywowanie przycisku dla osób niepełnosprawnych w środkowej części wagonu – w takim przypadku drzwi będzie mógł zamknąć jedynie motorniczy.