Aktualności Inwestycje

Odnowiony dworzec w Czeskich Budziejowicach [ZDJĘCIA]

Pasażerowie już mogą korzystać z odnowionego budynku dworca w Czeskich Budziejowicach. Zabytkowy budynek z początku ubiegłego wieku przeszedł ogromną renowację. Całkowity koszt inwestycji przekroczył 1 miliard koron czeskich.

Fot. Ministerstvo dopravy

Prace rozpoczęły się w 2020 roku i uwzględniły odnowienie dachu, fasady oraz wnętrza obiektu. Dzięki temu podróżni mogą korzystać teraz z wielofunkcyjnego budynku, w którym znajdują się również sklepy, salony usługowe czy przestrzeń biurowa. Na wyższe piętra budynku można wjechać windami, dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Powstało również przejście łączące północną wieżę z głównym pasażem.

Historyczny dworzec w Czeskich Budziejowicach

Budynek dworca służył ludziom już od 1908 roku i jest wpisany na listę zabytków kultury dzięki swojej wartości architektonicznej. Przez lata dworzec przechodził jedynie drobne naprawy. Teraz postanowiono przywrócić mu formę, jaką miał w momencie oddania do użytku. Wszelkie późniejsze ingerencje zostały usunięte.

Z zamysłu odnowiony budynek ma być wykorzystywany wielofunkcyjnie. Oprócz sklepów oraz miejsc usługowych znajdą się w nim również biura oraz pomieszczenia dla pracowników kolei. W centralnej części znajduje się nowa winda, która łączy przejście podziemne z peronem 1. Pozostałe windy są osadzone w wieżach północnej i południowej. Dworzec otrzymał również nowy system informacji pasażerskiej. Ciekawym aspektem inwestycji jest specjalny zapach dodany do klimatyzacji, który ma umilać czas spędzony w obiekcie.

Rekonstrukcja historycznego budynku była wymagającym przedsięwzięciem, głównie przez to, że dworzec funkcjonował bez przerwy. Budowniczy musieli zmierzyć się z podwyższonym poziomem wód gruntowych i znaczą degradacją oryginalnej konstrukcji oraz elementów nośnych. Dokładny koszt inwestycji wynosi 1 053 000 000 CZK.

Dodaj komentarz