Raport z Polski Wydarzenia

Ominął auta, wjechał na tory i zderzył się z pociągiem [FILM]

Ominął samochody stojące przed przejazdem kolejowym, wyłamał szlaban i wjechał pod pociąg towarowy. Kierowca auta, z obrażeniami ciała, trafił do szpitala. Był trzeźwy, nie posiadał jednak uprawnień do kierowania.

Fot. KPP Puławy
Fot. KPP Puławy

Do zdarzenia doszło w miejscowości Skoki, w gminie Puławy. Kierujący samochodem osobowym 53-latek ominął dwa samochody stojące przed strzeżonym przejazdem kolejowym. Następnie uderzył w opuszczone szlabany i wjechał na tory, uderzając w bok pociągu towarowego relacji Dęblin – Puławy.

Kierujący samochodem był trzeźwy. Nie posiadał natomiast uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Dokładne przyczyny i okoliczności zdarzenia wyjaśni policja. Do chwili zakończenia śledztwa auto pozostanie zabezpieczone na policyjnym parkingu.

Policja przypomina

Najważniejszą zasadą na przejazdach kolejowych jest zachowanie szczególnej ostrożności. W chwili, gdy sygnalizator nadaje pulsacyjne światło czerwone, obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd kolejowy, nawet w sytuacji, gdy rogatki nie zostały jeszcze opuszczone, bądź ich opuszczanie dopiero się rozpoczęło.

Kierujący, którzy myślą, że zdążą jeszcze przed szlabanem i przed pociągiem, popełniają poważne wykroczenie i ryzykują życiem. Warunki techniczne pociągów uniemożliwiają ich natychmiastowe zatrzymanie w sytuacji zagrożenia. Najcięższe składy potrzebują do tego nawet kilku kilometrów.

Kierującemu, na przejeździe kolejowym zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Dodaj komentarz