global Wydarzenia

Ostatni pociąg z Rosji dotarł do Helsinek

W niedzielę, 27 marca, tuż po godzinie 19 do Helsinek dotarł express Allegro z Petersburga. Na pewien czas był to ostatni pociąg z Rosji, który przekroczył fińską granicę.

VR podaje, że od czasu ataku Rosji w Ukrainie około 700 pasażerów dziennie podróżowało pociągami do Finlandii.
VR podaje, że od czasu ataku Rosji w Ukrainie około 700 pasażerów dziennie podróżowało pociągami do Finlandii.

Sytuacja jest efektem podjęcia przez fińskiego przewoźnika kolejowego VR decyzji o zawieszeniu połączeń ekspresami Allegro. Spółka w ostatnim czasie regularnie wyprzedawała bilety. Połączenia z Rosji stały się jedną z niewielu okazji dla obywateli kraju do przekroczenia granicy państwa. Dawały również szansę na dalszą podróż do państw UE. Był to rezultat zamknięcia przez większość państw europejskich swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich. Wymusiło to na Rosjanach korzystanie z transportu kolejowego.

Zamknięte połączenie kolejowe pomiędzy Finlandią i Rosją było do tej pory symbolem partnerstwa między dwoma narodami. Pierwsze pociągi zaczęły kursować w 2010 roku. Prezydent Rosji i jego ówczesna fińska odpowiedniczka Tarja Halonen odbyli inauguracyjną podróż, która skróciła czas 400-kilometrowej trasy między Helsinkami a Petersburgiem o dwie godziny do 3,5 godziny.

Dodaj komentarz