Inwestycje

Otwarto dworzec w Milanówku

Dworzec w Milanówku został otwarty po skończonej inwestycji. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Cały proces trwał nieco ponad półtora roku.

Dworzec w Milanówku
Fot:PKP S.A.

Nowa fasada jest przeszklona, a w górnej części ozdobiona geometrycznym wzorem. Napis “dworzec kolejowy” jest podświetlany, co dodaje mu atrakcyjności. Dodatkowo rozbudowano dworzec od frontu, dodając nową poczekalnię. Zachowano historyczne i geometryczne detale na ścianie oraz ażurową kratę okienną, co nadaje peronom charakterystyczny wygląd. Pozostałą część elewacji poddano renowacji, używając białego tynku, a cała bryła dworca otrzymała nową iluminację nocną.

Przeprowadzona modernizacja znacząco zmieniła również wnętrze budynku. W wyniku rozbudowy podróżni mogą teraz korzystać z nowej, przestronnej poczekalni o powierzchni 35 m/kw. Wnętrze zostało nowocześnie wykończone, utrzymując jasną kolorystykę i szanując wartości architektoniczne. Wyróżnia się biały sufit, na którym powtórzono wzór z attyki fasady. W całej przestrzeni obsługi podróżnych umieszczono stylizowane ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Dodatkowo cała przestrzeń jest w pełni klimatyzowana.

Sekretarz stanu, Maciej Małecki, podkreślił, że dworce kolejowe stają się coraz bardziej komfortowymi i nowoczesnymi przestrzeniami obsługi podróżnych, a Milanówek jest doskonałym przykładem takiego rozwoju. Inwestycja została zakończona, zapewniając pasażerom kolejny obiekt spełniający współczesne standardy, przyjazny zarówno rodzinom z dziećmi, jak i osobom z niepełnosprawnościami.

Sekretarz stanu, Andrzej Bittel, również wyraził radość z oddania do użytku dworca w Milanówku, podkreślając, że jest to kolejna inwestycja dworcowa w województwie mazowieckim. Dzięki temu mieszkańcy powiatu grodziskiego zyskali dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej i wygodnych połączeń do Warszawy. Sekretarz Bittel wyraził nadzieję, że nowoczesny i ekologiczny budynek dworca stanie się wizytówką Milanówka i zachęci jeszcze więcej osób do podróżowania koleją. Wspomniał również o Programie Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczył blisko 3 miliardy złotych na modernizację około 200 dworców do końca 2023 roku.

Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A., podkreślił, że po przeprowadzonej inwestycji dworzec w Milanówku stał się nowoczesnym i bezpiecznym miejscem dla podróżnych. Nowa poczekalnia jest jasna, przestronna, klimatyzowana i wyposażona w wygodne siedziska oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów.

Modernizacja dworca w Milanówku była również zgodna z Europejskim Zielonym Ładem, co zapewniło oszczędność energii i wody. Przeprowadzone usprawnienia uwzględniały również potrzeby osób z niepełnosprawnościami, takie jak ścieżki prowadzące, mapy dotykowe, oznaczenia w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych oraz specjalnie przystosowane toalety.

Dodaj komentarz