Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Modernizacja stacji w Ostrowcu Świętokrzyskim dobiega końca

PKP Polskie Linie Kolejowe jeszcze w kwietniu zakończą odbiory nowego peronu i ciągów komunikacyjnych na stacji kolejowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Inwestycja poprawi dostęp do kolei i bezpieczeństwo podróży.

Nowy peron w Ostrowcu Świętokrzyskim (fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK)
Nowy peron w Ostrowcu Świętokrzyskim (fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK)

Pasażerowie już korzystają z nowego peronu i wyremontowanej kładki. W ramach inwestycji wykonawca zbudował dłuższy i wyższy peron, który ułatwia wsiadanie, a także wysiadanie z pociągów.

Od ul. Kolejowej do peronu prowadzi nowy chodnik z podjazdem, który ułatwił dostęp do pociągu osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Na peronie pojawiły się nowe wiaty, ławki i tablice informacji pasażerskiej. Nagłośnienie, ścieżki naprowadzające, oraz nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze pomagają w poruszaniu się po stacji osobom niewidomym i słabo widzącym. Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego dotrzeć do pociągu mogą również wyremontowaną kładką, która znajduje się nad torami. Wymieniono na niej nawierzchnię, schody i bariery zabezpieczające. Wszystko oświetlają nowe latarnie pracujące w energooszczędnej technologii LED.

Inwestycje na kolei

Stacja w Ostrowcu Świętokrzyskim to ważny fragment linii kolejowej numer 25, którą PLK SA modernizują na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Jest to linia znaczenia państwowego, należąca do sieci kompleksowej TEN-T. Inwestycja obejmuje wymianę torów, sieci trakcyjnej i systemów sterowania ruchem kolejowym. Przebudowywane są przejazdy kolejowo-drogowe, mosty i wiadukty, które zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Większy dostęp do kolei ułatwią nowe perony, a także ciągi komunikacyjne zaplanowane tak, by dostać się do pociągu mogli wszyscy podróżni. Na przebudowywanej trasie z efektów zrealizowanych prac korzystają już mieszkańcy m.in. Wąchocka, Starachowic i Kunowa, a pociągi poruszają się po wymienionych torach na odcinku Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski. Obecnie największy zakres prac realizowany jest w kierunku Sandomierza. Zakończenie inwestycji zaplanowano na przełomie 2023 i 2024 roku. Mieszkańcy ziemi sandomierskiej będą mogli skorzystać z nowej oferty połączeń regionalnych.

Nowy peron w Ostrowcu Świętokrzyskim (fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK)
Nowy peron w Ostrowcu Świętokrzyskim (fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK)

Dzięki inwestycji PLK SA pociągi pasażerskie będą poruszać się z prędkością 120 km/h, a towarowe z prędkością 80 km/h. Zwiększą się możliwości kolei w całym regionie. Projekt „Prace budowlane na linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz” za przeszło 600 mln zł współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Dodaj komentarz